Ne postoji takva stvar kao gas koji ima prijatan miris, ali ako primetite da vam gasovi baš neprijatno mirišu, možda bi trebalo da se zabrinete.
Kao što verovatno znate, gasovi i njihov miris su rezultat onoga što unosite u sebe.
– Neprijatan miris sam po sebi je nešto sa čim morate da se pomirite. To je rezultat onoga što jedete, ali i bakterija koje imate u sistemu za varenje. Svaki čovjek je drugačiji, a što je gori miris, to znači da lošije varite ugljene hidrate koji onda fermentišu i kao rezultat nastaje taj neprijatan miris – objašnjava Miron Brend, gastroenterolog iz Konektikata.
Ironija je u tome da što zdraviju hranu jedete, gasovi će vam se osjećati neprijatnije. Hrana bogata vlaknima poput brokolija, prokelja ili kinoje potpomažu rad dobrih bakterija i dovode do veće proizvodnje gasova. A loš miris je rezultat hrane poput crvenog mesa i mliječnih proizvoda.
ŠTA AKO ŽELITE DA SMANJITE PROIZVODNJU SVOJIH GASOVA?
Ako vas brine količina gasova, a ne miris, onda u ishranu uvrstite više proteina, jer su ugljeni hidrati ti koji izazivaju više gasova. Međutim, ističe dr Brend, svaki organizam je priča za sebe, i ono što nekome pomogne, drugoj osobi može da odmogne. Generalno se ljudima koji pate od previše gasova preporučuje da gotovo sasvim ukinu ugljene hidrate, ali i pojedine zdrave namirnice poput luga ili špargle, pa se preporučuje samo u ekstremnim slučajevima.
Sve u svemu, kaže ovaj ljekar, gasovi prosto imaju neprijatan miris i na to ćete morati da prihvatite, i to 10 do 20 puta dnevno. A ako je miris zaista preterano neprijatan, a gasovi češći od proseka, tek onda bi trebalo da se zabrinete i odete kod gastroenterologa. Dotle, slobodno puštajte gasove – ali samo kada ste sami, prenosi OazaZnanja