Prilikom pripremanja jela od cikle uklanjamo lišće cikle. Nerijetko to lišće završava u otpadu ili u kompotu. Lišće cikle je potpuno jestivo i vrlo zdravo. Može se usporediti s lišćem zelenog lisnatog povrća špinata ili blitve. U nastavku članka pročitajte o nutritivnom sastavu lišća cikle i pronađite recept za ukusno varivo od lišća cikle.
Lišće cikle – nutritivna vrijednost
Lišće cikle je manje gorkog okusa od blitve ili rukole, tako da ako volite blitvu ili špinat, ovo lišće može biti ”počasni” gost u vašoj salati ili smoothieju. Zanimljiva činjenica je i to da su stari Rimljani jeli samo lišće cikle kao povrće, a da se plod cikle koristio samo u medicinske svrhe. Dakle, ne i kao namirnica u prehrani.
Dvije porcije usitnjenog, svježeg lišća cikle sadrži:
17 kalorija, gotovo 2 grama proteina, vitamin A (160% preporučene dnevne doze), vitamin K (253% od preporučene dnevne doze), vitamine C, E i B (osim vitamina B-12), minerale kalcij, željezo, bakar, magnezij, mangan, kalij i natrij.
Lišće cikle posjeduje mnogo aktivnih biljnih komponenti koje djeluju antioksidativno i štite stanice od oštećenja. Korejski znanstvenici u radu iz 2009. godine navode neke od njih:
Pigmenti betalaini, polifenoli, vitamini, flavonoidi, folna kiselina.
Lišće cikle kao lijek
Lišće cikle sadrži više željeza od špinata i zdravije je od samog ploda cikle. Također, lišće cikle je bogato vitaminom A koji je odgovoran za zdravlje očiju i kvalitetu vida te vitaminom K koji je važan za pravilno zgrušavanje krvi u tijelu.
Lišće cikle je također izvor vitamina B i C te mnogih minerala. Takva i slične namirnice pridonose zdravlju cijelog organizma ako se konzumiraju redovno uz uobičajeno raznovrsnu prehranu.
Lišće cikle također sadrži i karotenoide lutein i zeaksantin, koje pomažu u očuvanju dobrog vida. Lišće cikle također je bogato aminokiselinom triptofanom, aminokiselinom koja je “sirovina” za izgradnju neurotransmitera serotonina.
Lišće cikle – upotreba i pohranjivanje
Lišće cikle možete dodati u salate od svježeg povrća, smoothie, ili ga propržiti s češnjakom na maslinovom ulju kao ukusan prilog. Kad birate cikle s lišćem, probajte izabrati manje plodove jer su obično mekši i boljeg su okusa.
Kao i za sve lisnato zeleno povrće važi isto pravilo kod pohranjivanja lišća cikle. Operite listove, posušite ih na kuhinjskom papiru ili ručniku te ih čuvajte u zatvorenoj plastičnoj ili staklenoj posudi u hladnjaku.
Ako je pravilno pohranjeno, lišće cikle može ostati svježe 3 – 5 dana. Kuhano lišće cikle može biti pravi specijalitet, a može zamijeniti blitvu u svim receptima.
Namirnice koje se dobro slažu s lišćem cikle su:
Crvena paprika, parmezan, češnjak, crni papar.
Varivo od lišća cikle – recept
Za pripremu variva od lišća cikle potrebni su vam sljedeći sastojci:
3 žlice maslinovog ulja, 1/2 nasjeckanog luka, 4 režnja bijelog luka, malo chilija, 3 krumpira, 1 mrkva, 1 stabljika celera, sol, papar, 1,5 šalica temeljca, 1,5 šalica vode, 3 šalice lišća cikle, 1 lovorov list.
Postupak pripreme:
Luk i češnjak nasjeckajte, potom ogulite krumpir i operite lišće cikle, narežite stabljiku celera, operite i narežite mrkvu. Zagrijte ulje, dodajte sve nasjeckane sastojke i chili te dinstajte sve nekoliko minuta. Tijekom dinstanja pazite da vam luk ne potamni. Potom nalijte temeljac i vodu te pustite da se sve kuha desetak minuta. Nakon toga dodajte jedan lovorov list i nastavite kuhati još desetak minuta. Prilikom kuhanja provjerite je li krumpir dovoljno kuhan. Kada je krumpir kuhan, uklonite lovorov list te po želji začinite ako vam se čini da je varivo nedovoljno začinjeno.
Ovo varivo možete servirati uz:
Prepečeni kruh, parmezan, nekoliko kapi maslinovog ulja.
Osim već spomenutih recepata vjerojatno će vas zanimati kako pripremiti dobar gusti sok od cikle.
Izvori:
1. Dorman, K. (2018) What Are the Benefits of Eating Beet Greens? Livestrong.
2. Mateljan, G. (2018) Beet greens. The world’s healthiest foods.
3. Grupa autora (2009) Red beet (Beta vulgaris L.) leaf supplementation improves antioxidant status in C57BL/6J mice fed high fat high cholesterol diet. Nutr Res Pract. 3(2): 114–121.