POMAŽE JETRI I BUBREZIMA, REGULIŠE PROBAVU I JOŠ MNOGO TOGA: OVAKO SE PRAVI VODENI KEFIR! (RECEPT)

Dokazano je da vodeni kefir blagotvorno deluje na rad creva, reguliše probavu i leči želudac.

Japanski kristali su lekovita gljiva koja je u službi zdravlja. Poznati su i kao Tibikos ili vodeni kefir, biserne suze, kaspijske morske alge, vodeni kristali ili japanski kristali. Kefir gljiva vodi poreklo sa Kavkaza, i u tom delu sveta se kod lokalnog stanovništva vekovima koristila za pravljenje mlečnog napitka kefira za dugovečnost i zdravlje.

Tek početkom prošlog veka, informacije o lekovitosti kefirne gljive dospele su u ostale krajeve planete, gde ubrzano počinje da se koristi kao dodatak ishrani. Vodeni kefir ima brojna lekovita svojstva, od jačanja imuniteta, sprečavanja upala, saniranja oboljenja jetre, a posebno je zanimljiv jer pospešuje proizvodnju belih krvnih zrnaca (limfocita) koji jačaju imunitet i mogu biti uspešni kod lečenja tumora.

Dokazano je da vodeni kefir blagotvorno deluje na rad creva, reguliše probavu i leči želudac.

Kako se pravi vodeni kefir?

Priprema vodenog kefira (japanskih kristala) je veoma jednostavana. Za osnovni recept potrebni su vam tibikos kristali (gljivice), filtrirana voda i smeđi šećer.

Sastojci za teglu od 2 litra:

6 kašika Tibikos kristala (kristala kefira), 6 kašika smeđeg šećera, 6 komada suvog grožđa ili drugog po izboru, 1 limun ili pomorandža (iseckati na četvrtine), i filtrirana voda.

U posudu od oko dva litra pomešajte dve kašike šećera (može i beli i smeđi). Kristale dobro oprati u plastičnoj cediljki pa dodati u zaslađenu vodu, tek toliko da prekrije dno posude (5 – 6 kašika kristala).

Važno je da se koristi plastična ili drvena kašika – nikako metalna. Vodu možete obogatiti jednim isceđenim limunom, narandžom ili mandarinom. Daće vodi prijatan ukus i obogatiti ga vitaminom C. Možete ubaciti i šaku suvog voća – suvog grožđa, šljiva ili smokvi.

Poklopite posudu tako da osigurate dotok vazduha. Možete probušiti nekoliko rupica na poklopcu, i onda posudu treba držati na sobnoj temperaturi. Fermentacija vodenog kefira traje od 24h do 72h. Zavisi od toga da li želite li jači ili slabiji kefir.

Neki uzgajivači ovih gljiva preporučuju da se krene sa fermentacijom u trajanju od 24 sata, kako bi se organizam privikao na novu supstancu, pa da zatim period fermentacije postepeno povećavate, na 48 sati pa na 72.

Kada se završi fermentacija, procedite preparat, a tečnost koju dobijete, to je vodeni kefir. Čuvajte vodeni kefir u čistoj boci i pijte tokom dana. Pije se dva do tri puta dnevno po dve šolje (0,5 -1,5 l dnevno).

Vodeni kefir se čuva na sobnoj temperaturi, ali ne na direktnom svetlu. Bitno je da japanski kristali nikad ne dođu u dodir sa metalom jer će da prestane njihovo lekovito dejstvo. Nakon toga, kristale treba da operete i sa njima da ponovite ceo postupak. Suvo voće treba menjati na nedelju dana.

Ako hoćete da se gljiva brže razmnožava, ubacite malo više šećera, a ako stavite manje sporije će se razmnožavati. Ako ste rešili da koristite japanske kristale, pripremite se da o njima vodite računa.

Vrlo je važno da japanski kristali nikad ne dođu u dodir sa metalom jer će uginuti.

Napitak koji ćete dobiti podseća na limunadu. U staklenu bocu, minimalne količine 2 litra, ubacite 2-3 kašikice šećera, koje će hraniti gljivu, a ako pravite za dijabetičare ubacite fruktozu. Vodeni kefir je blago gazirano piće s osvežavajućim i umereno kiselim ukusom.

Podignite imunitet i revitalizujte organizam ovim jednostavnim i ukusnim fermentisanim pićem koje sadrži antioksidanse, vitamine, minerale, enzime i probiotike.

Antioksidansi

Dobre crevne bakterije, enzimi i koenzimi, vitamini C, E i A i elementi selen i cink zajedno čine antioksidansni obrambeni sistem koji služi za borbu protiv slobodnih radikala.

Vitamini B kompleksa – niacin

Vitamin B3 (niacin) je jedan od osam B vitamina koji telu pomažu da pretvori hranu u energiju. Nužni su za zdravu kožu, kosu, oči i jetru, a pomažu i nervnom sistemu i mozgu.

Aminokiseline – triptofan

Često proglašavan „prirodnim Prozakom“, triptofan je jedan od 8 esencijalnih aminokiselina. On je bitan za sintezu serotonina i melatonina, važnih neurotransmitera odgovornih za san i suočavanje sa stresom.

 

Izvor: prirodanadar.rs

Related Posts

SAMO MLJEVENO MESI I LISNATO…Rolnice koje su oduševile sve moje pratioce

Ove rolnice od mljevenog lisnatog tijesta sa sirom služe kao divan i jednostavan međuobrok ili predjelo, idealno za okupljanja, slavlja ili brzinski ručak. Mješavina slanog mljevenog mesa, topljenog sira i…

Read more

Tijekom mog djetinjstva u Francuskoj, ove pahuljaste, nježne lepinje bile su redoviti dio moje rutine doručka.

Tijekom mog djetinjstva u Francuskoj, ove pahuljaste, nježne lepinje bile su redoviti dio moje rutine doručka. Uzbuđen sam što mogu predstaviti moderniziranu verziju koja zadržava izvorni okus netaknutim dok se…

Read more

6 VRSTA POSNIH KUGLICA OD JEDNE SMESE: Brzo i jednostavno se prave, od namirnica koje već imate u kući

Predstavljamo vam recept koji vam omogućuje da od jedne smjese napravite 6 različitih vrsta posnih kuglica. Jednostavni su i brzi za pripremu, što ih čini savršenim za svečane prilike. Posne…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *