VRTNI TIMIJAN: Melem za želučane muke, grčeve, otežano disanje i stres (UPUTE ZA KORIŠTENJE)

Timijan je biljka koju bi svi trebali imati u kućnoj aapotecii kuhinji.

Njegova ljekovitost i hranjivost poznate su od davnina.

Timijan je mala biljka intenzivnog okusa i mirisa. Voli južnije krajeve i treba joj mnogo sunca da bi procvjetala.

Raste kod nas, a zapravo je rasprostranjena po čitavoj Evropi.

Rod timijan obuhvaća mnoge vrste, od kojih se obični timijan najčešće koristi u liječenju. Latinski mu je naziv Thymus vulgaris, a poznat je i pod nazivima prava majčina dušica, vrtna majčina dušica, babja dušica i vrisak.

Ljekovito djelovanje timijana:

Timijan je jedan od jeftinijih i svakome dostupnih lijekova. U njegovom su sastavu između ostalog borneol, karvakrol, timol, saponini, tanin, glikozidi, vitamini A, C, D, B-kompleks, magnezij, fosfor, kalij i cink.

Tradicionalno se upotrebljava za liječenje anemije, groznice, probavnih smetnji, zadaha i mamurluka. Smatra se da je učinkovit protiv svih vrsta grčeva i da ublažava tegobe tijekom PMS-a.

Timijan je blagotvoran po želudac zbog toga se često koristi u pripremi jela.

Preporučljiv je za djecu, jer tjera parazite, pogotovo gliste, a uz to jača dječji organizam.

Timijan snaži pluća i čisti ih od sluzi. Djeluje protiv svih vrsta grčeva, kašlja, bronhitisa, astme i otežanog disanja.

Umiruje živce, ali ne uspavljuje. Uzmite ga ako patite od napetosti, uzrujanosti, nesanice, noćnih mora i glavobolja. Timijanov čaj pomaže kod kašlja i bronhitisa i djeluje antiseptički pa ga grgljajte kod upale grla. Pijte ga u vrijeme prehlada kao preventivu.

Za pripremu čaja stavite jednu grančicu timijana u šalicu vruće vode.

Timijan djeluje kao:

antireumatik
antiseptik
antikoagulans
baktericid
afrodizijak
tonik
stimulant
relaksant
antiparazitik
prirodni konzervans i insekticid
Kako se koristi za vanjsku primjenu:

Kao vanjsko sredstvo možete ga koristiti za dezinfekciju rana, kod čireva i opekotina, za liječenje uganuća, modrica, reume te zubobolje. Znanstvenici tvrde da je tinktura timijana vrlo djelotvorna za liječenje akni. Pokazala se učinkovitom i u uništavanju bakterija, a pritom ne izaziva neugodno peckanje i žarenje.

Može se primjenjivati u obliku zavoja, obloga i losiona. Na manje rane stavite mješavinu meda i timijana da bi spriječili infekciju. Kupelji s timijanom preporučuju se za rahitičnu djecu, kod slabih živaca, reume, oteklina i iščašenja.

Eterična ulja timijana:

Postoji više vrsta eteričnih ulja timijana koja se razlikuju po kemijskom sastavu i djelovanju. Svima im je zajednička velika ljekovitost. Kemotip timol (vrsta ulja u kojem prevladava timol) ima moćno antiseptično djelovanje. Odstranjuje viruse i bakterije. Kapsule s timolom vrlo su djelotvorne kod urinarnih i dišnih infekcija. Zbog jakog djelovanja može iritirati kožu i sluznicu pa se koristi razrijeđeno. Kemotip linalol ima jako antimikrobno i antigljivično djelovanje. Koristi se kod dišnih i urinarnih infekcija te problema s aknama. Puno je blaži od timola. Kemotip geraniol učinkovit je protiv gljivica roda Candida, Trychophyton i Microsporum te plijesni Aspergillus. Koristi se u liječenju gljivičnih i bakterijskih infekcija urinarnog trakta te kao pomoć tijekom porođaja. Kemotip tujenol-4 rabi se protiv klamidije, reumatskih oboljenja i opće slabosti organizma. Kemotip p-cimen ima moćno analgetičko i protuupalno djelovanje pa je odlično sredstvo za reumatoidni artritis i bolove u mišićima.

Prirodni repelent od timijana:

Od timijana možete pripremiti vlastito sredstvo za tjeranje insekata:

Trebat će vam:

60ml vode
60ml maslinovog ili ricinusovog ulja
10 kapi tinkture eukaliptusa
15 kapi tinkture timijana
Sprema se na ovaj način:

Miješajte vodu i ulje dok ne postane kremasto. Zatim dodajte biljne tinkture. Repelent čuvajte na tamnom mjestu u dobro zatvorenoj posudi.

Primjena u kuhinji:

Timijan se idealno slaže s češnjakom, rajčicom, maslinama i vinom i tako čini idealnu podlogu za mediteransku kuhinju. Koristi se i u pripremi juha, salata, jela od povrća, marinada i umaka. Ne smeta mu dugo kuhanje. Međutim, nemojte pretjerati – timijan ima jak miris i gorko-ljutkasti okus.

Sadnja i uzgoj:

Za uzgoj timijana kod kuće izaberite lagano, vapnenasto i kamenito tlo, jer ne podnosi vlagu. Posadite ga na sunčanom i zaštićenom od vjetra mjestu. Berite ga ljeti i ostavite nekoliko stabljika za sjeme.

Dobro dođe!

 

Related Posts

TRIK, sa OVIM, toalet ostaje čist i mirisan do 30 dana: Ne kupujem ništa drugo

Želite da vaš toalet odlično miriše, ali se i pored vašeg truda brzo zaprlja? Imamo savjet za vas da osigurate da vaša toaleta ostane svježa i mirisna dugo vremena. Jednostavno…

Read more

Samo pravi genijalci mogu da pronađu sve konje sa tri noge u ovoj mozgalici za 10 sekundi

Rešavanje ove lukave zagonetke je odličan način da pokrenete svoj takmičarski duh i proverite svoje kognitivne sposobnosti – posebno kada pozovete članove porodice da se pridruže zabavi. Dakle, da li…

Read more

BR.1 dodatak prehrani na svijetu za obnovu HRSKAVICE bolesnih ZGLOBOVA!

Pravilna ishrana je ključna za prevenciju gotovo svih problema sa našim zglobovima, ali je podjednako važna i za obnavljanje hrskavice koljena, kuka i kičme. Održavanje optimalne tjelesne mase sa dobro…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *