Nokti se doimaju kao dio tijela s kojim se ništa osobito ne može dogoditi. Rastu, režemo ih, ponekad ih bojimo i to djeluje kao da je sve. Međutim, nokti nam mogu dati uvid u naše cjelokupno zdravlje.
Ako se nešto događa u našem tijelu, nokti bi nam se mogli početi mijenjati, ponekad razvijajući izbočine na površini. Ovisno o tome kako izgledaju te izbočine, postoje slučajevi o kojima bi se trebalo razgovarati s liječnikom.
Što znače vertikalni grebeni na noktima?
Crte koje se protežu od dna nokta do vrha najčešći su oblik izbočina na noktima, koji pogađaju oko 20 posto odraslih osoba. U velikoj većini slučajeva to je samo znak starenja, kaže dr. Ivy Lee, dermatologinja sa sjedištem u Pasadeni u Kaliforniji.
Nokti su većinom izrađeni od keratina, proteina koji se također nalazi u kosi i vanjskom sloju kože. Na isti način na koji koža postaje suha i kosa postaje grublja, nokti se također mijenjaju s godinama jer tijelo teže zadržava vlagu.
Ostale promjene na noktima
“Ako primijetite druge promjene na noktima, poput lomljenja ili promjene boje, možda biste se trebali posavjetovati s liječnikom”, kaže dr. Lee. U rijetkim slučajevima, izbočine na noktima mogu biti znak anemije, reumatoidnog artritisa ili kardiovaskularnih problema, prema istraživanju Indian Dermatology Online Journala.
Što znače horizontalne pruge preko noktiju?
“Poznate i kao Beauove linije, mogle bi signalizirati bolest ili samo biti ostatak stare ozljede”, kaže dr. Lee. “Nastaju jer postoji privremeni prekid rasta noktiju u proksimalnom matriksu nokta, gdje se nokat stvara”, kaže ona. “Najčešće su benigne i uzrokovane mehaničkim traumama: manikurama, zaglavljivanjem prsta u vratima itd.”
Ponekad, međutim, upućuju na kožnu bolest poput ekcema, psorijaze ili kronične paronihije, stoga je potrebno pregledati kožu i vrhove prstiju za znakove crvenila i osipa.
Simptom većih zdravstvenih problema
Izbočine na noktima ne moraju samo imati veze s problemima s kožom, one također mogu biti znak drugih problema. Na primjer, prekomjerna ili nedovoljno aktivna štitnjača može utjecati na hormone zadužene za rast noktiju, kože i kose, što u nekim slučajevima rezultira izbočenim noktima.
Ako se na svih 20 noktiju na rukama i nogama istovremeno razviju Beauove linije, to bi čak mogla biti infekcija poput upale pluća, zaušnjaka ili sifilisa, kao i problemi sa srcem, jetrom ili bubrezima, prema istraživanju časopisa Indian Dermatology.
“Ako su vaši izbočeni nokti postali tanji, rascijepljeni, promijenjeni u boji ili deformirani, odmah zakažite posjet svom dermatologu kako biste otkrili dno problema”, kaže dr. Lee. (novi.ba)