7 NAMIRNICA KOJE ČUVAJU ZDRAVLJE CRIJEVA ZA CIJELI ŽIVOT: Zaustavlja zatvor i dijareju, pomaže i mršavljenje

Ljudska creva su dom za 40 triliona bakterija koje utiču na zdravlje i održavaju pravilno funkcionisanje tela i mozga. Mikrobiota creva i pravilno funkcionisanje bakterija zavise od ishrane, a šta je najbolje da jedete da biste održali zdrav i optimalan rad creva, otkrivaju stručnjaci.

Da biste održali zdravlje creva, trebalo bi da se pridržavate osnovnih pravila ishrane:

nemojte da jedete masnu hranu;
birajte manje agresivnu termičku obradu namirnica, kao što su dinstanje i barenje;
uravnotežite obroke, 3 glavna i 2 užine;
ne prejedajte se, uzimajte male obroke.
Imajte i na umu da su vlakna neophodna za održavanje zdravlja creva. Odličan su prebiotik i hrana za korisne bakterije u organizmu. Mikrobi koji žive u crevima izvlače energiju, hranljive materije i vitamine iz biljnih vlakana, uključujući kratkolančane masne kiseline, koje poboljšavaju imunološku funkciju, smanjuju upale i štite od gojaznosti.

Postoje dve vrste vlakana – rastvorljiva i nerastvorljiva:

Rastvorljiva vlakna pomažu u snižavanju nivoa glukoze u krvi i LDL holesterola. Nalaze se u ovsenim pahuljicama, mahunarkama, jabukama i zelenom povrću;
Nerastvorljiva vlakna imaju efekat čišćenja u digestivnom traktu. Nalaze se u integralnim žitaricama, pasulju, voću i povrću.
Istraživanja su pokazala da vlakna pomažu u prevenciji jedne od najčešćih bolesti creva, divertikulitisa, smanjujući rizik od razvoja bolesti za 40%.

Voda je takođe neophodna za pravilno funkcionisanje creva. Čista voda poboljšava apsorpciju hranljivih materija i promoviše eliminaciju otpadnih i toksičnih proizvoda iz tela. Ona pomaže u čišćenju ne samo creva, već i celog tela. Zbog toga je važno da unosite neophodnu količinu za vašu telesnu masu, a to je 30 ml vode na 1 kg težine.

Zdravlje creva igra vitalnu ulogu u funkcionisanju celog tela, više puta su isticali imunolozi, a evo koju hranu bi trebalo svakodnevno da jedete da sačuvate zdravlje creva za ceo život.

1. Brokoli
“Zeleni šampion” za zaštitu i poboljšanje creva. Brokoli sadrži jedinjenje sulforafan, koje pomaže u poboljšanju mikroflore creva.

2. Špargla
Obilje vlakana sadržanih u ovom povrću pozitivno utiče na creva i stimuliše peristaltiku, što znači da pomaže kod zatvora. Špargla je odličan izvor vitamina K, A, C, E i B, folne kiseline, selena, bakra, mangana, kalijuma i drugih esencijalnih minerala. Pomaže u normalizaciji stolice i smanjenju nadimanja.

3. Kupusnjače
Karfiol, prokelj i beli kupus su odlični prebiotici i izvori vlakana. Ovo povrće poboljšava varenje i nadoknađuje vitamine.

4. Fermentisana hrana
Ukiseljena hrana, poput zimnice, ključna je za održavanje zdravlja creva, jer je izvor probiotika i korisnih bakterija. Hrana dobijena fermentacijom omogućava vam da održite zdrave žive mikroorganizme u crevima koji istiskuju štetne. U ishranu obavezno uvrstite: kiseli kupus, kimči (korejska alternativa kiselom kupusu), miso (pasta od soje), kefir, kisele krastavce bez sirćeta. Između ostalog, ovi proizvodi poboljšavaju apsorpciju minerala i podržavaju opšte zdravlje. Fermentisana hrana je bogata vlaknima, vitaminima C i K i glukozinolatima, jedinjenjima koja pomažu u smanjenju upale, kontrolišu težinu i održavaju dobro raspoloženje.

5. Suhe šljive
Suhe šljive poboljšavaju pokretljivost crijeva. Ovo sušeno voće pomaže u borbi protiv viška kilograma, čisti organizam od nagomilanih toksina, reguliše rad gastrointestinalnog trakta. Suve šljive sadrže puno kalijuma, korisnog za normalno funkcionisanje srčanog mišića, kao i karoten i pektin. Karoten se u telu pretvara u vitamin A, pomaže u borbi protiv virusa i bakterija, poboljšava vid.

6. Mahunarke – pasulj, sočivo, leblebije
Mahunarke su bogate vlaknima i biljnim proteinima. Pasulj takođe sadrži razne vitamine i minerale, uključujući vitamine B, gvožđe i cink. Leblebije mogu da zamene životinjske proteine u vegetarijanskoj ishrani.

7. Avokado
Avokado sadrži zdrave mononezasićene masti i biljna vlakna, koja su važna za zdravo varenje. Istraživanja su pokazala da konzumacija avokada povećava broj bakterija sposobnih za fermentaciju vlakana, što blagotvorno utiče na varenje i metaboličke funkcije crevne mikrobiote. (novi.ba)

Related Posts

Najvažniji MINERAL za obnovu HRSKAVICE KOLJENA : OVO uzmite svaki dan!

Hrskavicu koljena možemo podijeliti na hrskavicu femura, hrskavicu tibije te hrskavicu patele. Oštećenja hrskavice jedna su od najčešćih ozljeda koljena. Do oštećenja često dolazi tijekom direktnog udarca u koljeno ili…

Read more

POMAŽE U REGULISANJU VISOKOG KRVNOG PRITISKA: Kardiolog otkrio koje voće treba jesti svaki dan

Voće obezbeđuje važne hranljive materije za zdravlje srca, uključujući vlakna, kalijum i antioksidante Visok krvni pritisak može da bude opasan po zdravlje, ali najveći problem je što kod mnogih ne…

Read more

Temperatura do 41 i sve boli, a to nije najgore… Ljudi ne pamte da su nekad bili ovako bolesni, ne mogu da ustanu iz…

Virusi kose i staro i mlado tokom zimskih meseci Mnogi građani u Srbiji se ovih dana žale na glavobolju, mučninu, malaksalost i povišenu telesnu temperaturu koja ide do čak 41!…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *