DA BUDETE USPRAVNI KAO DIVIZMA: Čuvena biljka za zdravlje štitne žlijezde i respiratornog trakta, evo kako da napravite tinkturu, mast i čaj

Sastojci za divizma čaj su lišće i cvetovi sakupljeni direktno sa zdrave biljke ili nabavljeni u sušenom stanju. Neophodan je oprez prilikom rukovanja sa lišćem divizme, jer može da izazove kontaktni dermatitis.

Divizma čaj – priprema:
Da napravite veću količinu čaja od divizme, natopite šest suvih ili svežih listova i nekoliko cvetova divizme u pet šolja ključale vode na pet minuta. Procedite čaj kroz komad gaze pre konzumiranja, radi uklanjanja dlačica sa listova divizme, koje mogu da iritiraju grlo. Ako vam je potreban zaslađivač, možete da koristite med. Savetuje se da pijete najviše 2 šolje čaja od divizme dnevno.

Ukoliko želite da pripremite svež divizma čaj svaki put, onda prelijte jednu kašičicu mešavine listova i cvetova divizme sa šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji do 15 minuta. Nakon toga samo procedite čaj kroz gustu gazu.

Divizma kao lek u obliku čaja se koristi za:
respiratorne bolesti
poboljšanje digestivnih tegoba (tegoba sa varenjem)
smirenje i protiv nesanice
umirenje kožnih tegoba
bolove u zglobovima i spazam mišića
infekciju uha
probleme sa štitnom žlezdom
glavobolju.
Tinktura od divizme (divizma u rakiji)
Tinktura od divizme preporučuje se kod bolova u kostima, problema s kičmom, te kod virusnih, bakterijskih i gljivičnih infekcija.

Pripremite pola litra 60-70% alkohola ili domaću kvalitetnu rakiju. Stavite oko 65 grama osušenih cvetova divizme u alkohol i pustite da odstoji 2 nedelje na toplom i osunčanom mestu. Nakon isteka ovog perioda, samo procedite tečnost kroz gustu gazu u bocu od tamnog stakla, koju treba držati na hladnom i tamnom mestu.

Doziranje:

3-7 kapi 3-4 puta dnevno. Počnite sa manjom dozom, pa postepeno povećavajte.

Divizma sirup
Divizma kao lek se najviše koristi za kašalj i respiratorne tegobe – upravo u formi sirupa. Najpre pripremite čistu staklenu teglu u koju ćete da stavite cvetove divizme do visine 2 cm. Preko cvetova stavite žuti šećer, takođe u sloju visokom 2 cm i povežite teglu duplim slojem gaze.

Neophodno je da narednih nekoliko dana punite teglu uvek svežim cvetovima, sve dok je ne napunite, pri čemu treba da vodite računa da poslednji sloj obavezno bude žuti šećer. (Tekst se nastavlja ispod)

Ova tegla sa cvetovima divizme i šećerom treba da stoji 6 sedmica, na toplom mestu. Nakon isteka ovog perioda, procedite tečnost kroz gustu gazu. Divizma sirup se čuva u suvim staklenim bocama u frižideru.

Pije se 3 puta po jedna kašika dnevno.

Macerat (ulje) od divizme
Divizma kao lek može da se koristi i u obliku ulja. Potopite 65 g suvih cvetova divizme u pola litra maslinovog ulja. Neka ovo odstoji 40 dana na osunčanom mestu, a nakon isteka tog perioda procedite dobijenu tečnost kroz gustu gazu u tamnu bocu, koju treba da čuvate na hladnom i tamnom mestu.

Doziranje
Kod problema sa uhom:
ukapati po 3 kapi 3 x na dan

Kod problema sa očima:
namazati oči 2-3 x na dan

Kod problema sa kožom:
mazati problematično područje nekoliko puta na dan.

Obloge za oči od divizme
Ukoliko patite od upale očiju, obloge za oči od cvetova divizme mogu poslužiti kao odličan prirodni lek.

Sve što treba da uradite jeste da stavite cvetove divizme u platnenu vrećicu ili da ih zamotate u maramicu, te ih namočite u čaj od divizme i pažljivo ih poparite, kako bi otpustili lekovite supstance. Obloge za oči će vam biti upravo ovi popareni svetovi divizme.

Izvor: prirodanadar.rs   | Prirodna Medicina

Related Posts

Recite ovo svakome ko pati od bolnih zglobova, a posebno koljena: PROVJERENO, ISPROBANO – OVO MI JE USPJELO ZA 1 NOĆ!

Bol u kolenu je velika prepreka u svakodnevnom životu. Zbog toga se čovjek ne može posvetiti svojim hobijima, ne može spavati, a ujutro je umoran i ljut na cijeli svijet….

Read more

Treba svima starijima od 50 godina! Jeftin lijek za starost i “produženje života”!

Mliječni čičak (Silybum marianum) je biljka koja se vekovima koristi zbog svojih lekovitih svojstava, posebno zbog sposobnosti da podrži zdravlje jetre. Mnoga naučna istraživanja su potvrdila njegova hepatoprotektivna svojstva, što…

Read more

Genijalan trik koji pomaže kod gasova i nadimanja od pasulja

Pasulj je odličan izvor belančevina, vitamina B, folne kiseline i vlakana, magnezijuma, gvožđa. Međutim, neki se uzdržavaju od prečeste pripreme ovog jela zbog stvaranja nadutosti i stvaranja gasova u telu,…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *