Kurje oko je očvrsli dio kože na stopalama koji se javlja kao posljedica pojačanog trenja i pritiska na ovaj dio noge.
Kurje oko može često rezultirati i intenzivnim bolom, a uglavnom je lokalizovan na tabanima, malom prstu i koži između četvrtog i petog prsta.
Iako promjena na tabanu često liči na običan žulj, ubrzo ćete prepoznati da se radi o kurjem oku. Ono po čemu je kurje oko specifično jeste bijeli centar koji predstavlja srž problema.
Taj dio je i najdublji, pa nekada premašuje pet milimetara.
– Ljudi kurje oči često miješaju sa tabanskim bradavicama, koje predstavljaju vegetativne tvorevine izazvane humanim papiloma virusima. Bogate su krvnim sudovima, što se primjećuje u vidu crnih tačkica – kaže dr Ignjatović Stojiljković.
Kurje oko se uglavnom pojavljuje:
na tabanima, malom prstu
i koži između četvrtog i
petog prsta
kurje-oci
Kurje oči izazivaju:
• oblik stopala
• dugo višečasovno stajanje
• intenzivna fizička aktivnost
• uska, neudobna obuća
• deformitet stopala uključujući kontrakture i kandžaste prste
• višak tjelesne mase
Iako se ova vrsta problema najčešće uklanja posebnim medicinskim instrumentima, ovaj problem može se riješiti i prirodnim putem.
uklanjanje-zadebljane-koze
Prirodno rješenje
Uzmite listić čuvarkuće i skinite njegovu kožicu. Stavite list na kurje oko i to njegovu očišćenu stranu. Preko biljke stavite flaster i ostavite da odstoji cijeli dan, uveče na stopalo stavite novi list i novi flaster.
cuvarkuca-810×608
Isti postupak treba ponavljati tri do četiri dana. Nakon tog perioda bol se značajno smanjuje, a u pojedinim slučajevima dešava se i da kurje oko potpuno nestane sa noge.
Ova metoda je i veoma pristupačna budući da se čuvarkuća može lahko nabaviti. To što je prirodno sredstvo jeste njegov veliki plus.