Ovo je NAJGORA stvar koju možete učiniti nakon jela: Doktor upozorava na ozbiljne posljedice!

Doktor upozorava da je ovo najgora stvar koju ljudi rade nakon jela…

Doktor dijetetike – dr. Michał Wrzosek – na Instagramu upozorava na “odmaranje” nakon jela.

Da li je u pravu?
Nakon obilnog obroka, često se osjećamo umorno i želimo da se opustimo na kauču, ali to je najgora stvar koju možete učiniti! Odmaranje nakon ručka ili večere može uzrokovati žgaravicu i pogoršati probavne probleme. Postoji i rizik da ćete zadremati, što može poremetiti vaš noćni san. Bolje je pospremiti stan nakon obroka, oprati suđe ili otići u šetnju. Samo nekoliko minuta hodanja nakon obroka dovoljno je da snizite nivo glukoze. Zahvaljujući tome, efikasno se borite protiv popodnevne pospanosti i stimulišete varenje – rekao je u kratkom videu.

Pokazalo se da je za mnoge komentatore ovaj način postupanja nov. U međuvremenu, zaista vrijedi ovo učiniti! Zašto?

Kratka šetnja nakon ručka
Sve što je dr. Wrzosek rekao je naučno dokazano.

Nakon obilnog obroka, tijelo se fokusira na probavu, što može dovesti do umora. Međutim, drijemanje nakon obroka otežava noćni san i stoga može poremetiti prirodni ciklus spavanja i buđenja. Ležanje takođe omogućava da sadržaj želuca teče nazad u jednjak, izazivajući žgaravicu.

Održavanje tijela u uspravnom položaju nakon jela olakšava proces i smanjuje rizik od problema s probavnim sistemom.

Kratka šetnja nakon obroka preporučuje se kao način za suzbijanje pospanosti i stimulaciju probave. Fizičko kretanje nakon obroka ubrzava metabolizam, snižava nivo glukoze u krvi, podržava peristaltiku crijeva i pomaže u efikasnijoj probavi, a istovremeno smanjuje osjećaj pospanosti.

Šta učiniti ako se žgaravica pojavi?
Ako je žgaravica naša svakodnevna stvar i uvođenje odgovarajućih navika nakon jela ne pomaže puno, vrijedi provjeriti imamo li posla s gastroezofagealnim refluksom.

Najčešći simptomi gastroezofagealnog refluksa, osim žgaravice, su regurgitacija (povraćanje želudačnog sadržaja u grlo ili usta, što može dovesti do gorkog ili kiselog okusa), otežano gutanje, bol u grudima, kašalj, promuklost i drugi problemi s grlom.

Dijeta koja ublažava simptome uključuje eliminaciju proizvoda koji izazivaju simptome (čokolada, kafa i jaki čaj, začinjena i masna hrana, paradajz i proizvodi od njih, agrumi, češnjak i luk, gazirana pića, alkohol) i odgovarajuća doza hrane.

Ovo drugo podrazumijeva odabir malih (ali češćih!) obroka, izbjegavanje jela najmanje 2-3 sata prije spavanja i jedenje proizvoda mekane konzistencije.

Osobe koje se bore s gastroezofagealnim refluksom trebale bi u svoju prehranu uključiti povrće (osim luka, bijelog luka i paradajza), voće (osim kiselog), nemasno meso i nemasne proizvode, proizvode od žitarica, zdrave masti, te začinsko bilje i začine.

Da li su vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu sa svojim prijateljima!

PREUZETO

 

Related Posts

Simptom dijabetesa koji lako možete primijetiti na svojim stopalima: NIKAD GA NE IGNORIŠITE!

Nikada nemojte zanemariti ovaj simptom… Dijabetes je kronična bolest koja utječe na to kako vaše tijelo obrađuje i koristi glukozu iz hrane koju jedete. Javlja se kada gušterača ne može…

Read more

5 namirnica koje vrijedi jesti svaki dan! Doktor tvrdi da je zahvaljujući njima izgledao i do 10 godina mlađe…

Doktor preporučuje da ovih 5 namirnica svakodnevno konzumirate ako želite da podmladite svoj organizam… dr. Mark Hyman je stručnjak za funkcionalnu medicinu na Klivlendskoj klinici i autor knjige Young Forever….

Read more

OVO VOĆE ŠTITI OD DEMENCIJE I INFARKTA: Jeftino je, svuda ga ima, a blagotvorno je za zdravlje mozga i srca

Čudesno voće je sve češće predmet istraživanja naučnika, jer su njegove zdravstvene prednosti zaista velike. Istraživači britanskog Univerziteta Istočna Anglija otkrili su da dnevna konzumacija brusnica može biti ključ za…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *