PREVENIRA UPALE, INFEKCIJE, ALERGIJE, JAČA IMUNITET, ŠTITI OD MALIGNIH BOLESTI…: Otkrijte zbog čega se stoljećima zaklinju u plodove ove jesenske biljke…

Bundeva (lat. Cucurbita pepo) je jednogodišnja biljka s puzavom stabljikom raširena u našim krajevima.

Poznata je po raznim vrstama i oblicima, a u narodu se za nju ili neke njene vrste koriste još nazivi tikva i buča.

Porijeklom je iz Srednje Amerike.

Nebrojene zdravstvene koristi kriju se u svim njenim dijelovima – u cvijetu, lišću, mladim stabljikama te u kori, mesu i sjemenkama, odnosno košticama ploda.

Zdravstvene vrijednosti skrivene u bundevi

Bundeva je izuzetno bogat izvor mnogih zdravih sastojaka koji su od višestruke koristi za ljudski organizam.

Obiluje vitaminima A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B6 te mineralima kalijem, kalcijem, željezom, fosforom, selenom, cinkom, magnezijem, borom, kobaltom.

Sadrži prehrambena vlakna te vrijedne masnoće, bjelančevine i ugljikohidrate.

Folna kiselina sadržana u bundevi pospješuje proizvodnju crvenih krvnih stanica, sprječava anemiju, potiče proizvodnju stanica, posebno kožnih i pridonosi normalnom funkcioniranju živaca.

Istraživanja su potvrdila da esencijalna aminokiselina triptofan prisutna u bundevi pomaže kod lošeg raspoloženja, depresije i nesanice.

Linolna kiselina snažan je saveznik u očuvanju zdravlja kože, zbog čega je neizostavan dio kozmetičke industrije.

Njeguje i obnavlja kožu, prevenira njeno isušivanje, pomaže kod dermatitisa, ekcema, svrbeža, akni i upalnih stanja kože, a prema najnovijim istraživanjima odlična je zaštita i protiv raka kože.

Oleinska kiselina, inače obilno zastupljena i u maslinovom ulju, od davnina je poznata kao zaštitnik srca i krvnih žila.

Ova nezasićena masna kiselina pomaže u čišćenju naslaga na stijenkama krvnih žila te tako utječe na smanjenje rizika od ateroskleroze i infarkta.

Beta karoten i ostali antioksidansi iz bundeve uvelike doprinose obrani od slobodnih radikala koji su poznati neprijatelj ljudskog organizma.

Preveniraju upale, infekcije, alergije, pomažu u jačanju imuniteta te štite od pojave malignih oboljenja.

Uz beta karoten, ostali karotenoidi koje nalazimo u bundevi (alfa-karoten, lutein, zeaksantin i beta-kriptoksantin) imaju važnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju.

Istraživanja su potvrdila da ovi fitonutrijenti jačaju vid te pomažu u prevenciji bolesti očiju povezanih sa starenjem, poput makularne degeneracije i katarakte.

Nutritivni sastojci bundeve posebno su cijenjeni kada je u pitanju zdravlje mokraćnog mjehura, bubrega i prostate.

Odličan je diuretik, povoljno djeluje na probavu te pomaže kod zatvora, upale debelog crijeva te ostalih želučanih i crijevnih tegoba.

Osim što je lako probavljiva, bundeva se izdvaja i kao savršena namirnica za mršavljenje jer je vrlo zasitna i kalorijski siromašna (26 cal /100g).

Svi dijelovi bundeve su odličan izvor zdravstveno vrijednih sastojaka, no svakako njeni najvrjedniji dijelovi su sjemenke i meso ploda.

Ulje sjemenki bundeve

Ulje sjemenki bundeve, poznato i kao bučino ulje, obiluje važnim sastojcima koji su prijeko potrebni za zdravlje čovjeka.

Sadrži ugljikohidrate, minerale, bjelančevine, nezasićene masne kiseline, linolnu (omega-6) i oleinsku (omega-9).

Bogato je i mineralima i vitaminima od kojih se posebno izdvajaju minerali željezo, mangan, magnezij, bakar, cink i selen te vitamini A, C, E, D, K kao i vitamini B skupine.

Redovita konzumacija bučinog ulja (barem jedna žličica dnevno) pomaže u ublažavanju i eliminiranju teškoća uzrokovanih povećanom prostatom.

Istraživanja su potvrdila da bučino ulje pomaže u prevenciji i suzbijaju rast raka prostate i jajnika.

Poboljšava reproduktivne funkcije jer pozitivno djeluje na količinu i kvalitetu sperme.

Ublažava upale mokraćnog sustava, pospješuje mokrenje te pomaže u jačanju muskulature mokraćnog mjehura.

Priznato je kao odličan diuretik te snažna pomoć u eliminiranju crijevnih parazita.

Pomaže i kod zatvora te upale debelog crijeva.

Potvrđena je i snažna moć ovog ulja u prevenciji oštećenja bubrega uzrokovanog dijabetesom.

Oleinska kiselina sadržana u ulju bundeve učinkovita je u smanjenju povišenog kolesterola, što ima veliki značaj za zdravlje srca i krvnih žila.

Bučino ulje jača imunološki sustav, pomaže kod kardiovaskularnih bolesti, potiče obnovu eritrocita, ublažava sindrom iritabilnog crijeva, otklanja bolove u zglobovima.

Od davnina se koristi kao izvrsno sredstvo za eliminaciju žgaravice i liječenje opeklina.

Koristi se i u službi ljepote – čuva zdravlje očiju, kože i kose.

Pulpa (meso) bundeve kao hrana i lijek

Meso bundeve sadrži vitamine A, C, E, B1, B2, B6 te niacin i folnu kiselinu.

Zahvaljujući njima ono je više nego dobra pomoć u očuvanju imuniteta te zdravlja očiju, kostiju, kože i zubi.

Od minerala najviše ima kalija, fosfora, kalcija i željeza. Obiluje nezasićenim masnim kiselinama, biljnim proteinima, bjelančevinama.

Sadrži i pektine, celulozu, kao i druga biljna vlakna što je od izuzetnog značaja za zdravu probavu.

Konzumirate li meso bundeve u organizam unosite značajne količine beta-karotena čija je uloga za ljudski organizam višestruka.

Ono po čemu stručnjaci posebno izdvajaju ovaj provitamin je njegova velika uloga u prevenciji raka grla, želuca, jednjaka i grlića maternice.

Plod bundeve je vrlo dobar diuretik što je od velike važnosti za osobe koje pate od upale mokraćnog mjehura i bubrega kao i za oboljele od reume i gihta.

Michael T. Murray je jedan od vodećih svjetskih poznavatelja prirodne medicine i autor čak 30 knjiga o prirodnom načinu ishrane i življenja.

U jednoj od njih, “The Condensed Encyclopedia of Healing Foods”, osvrnuo se upravo na vrijednosti bundeve i potvrdio da su pojedini spojevi u njenom plodu vrlo snažno preventivno sredstvo protiv bolesti srca kao i raka pluća.

Godine 2010., u članku objavljenom u časopisu “Nutrition Research Reviews” navodi se da su antiupalna svojstva bundeve od izuzetnog značaja za prevenciju mnogih bolesti, uključujući artritis, dijabetes tipa 2 i rak.

Kora od bundeve kao lijek

Na iznenađenje mnogih ni kora pojedinih vrsta bundeva nije zanemariva kada su zdravstvene vrijednosti u pitanju.

Znanstvenici sa sveučilišta South Korean Chosun University u njoj su otkrili proteine koji sprečavaju infekcije i pomažu u borbi protiv mikroorganizama.

Posebno se naglašava njihov značaj u sprječavanju razvoja gljivice vrste Candida albicans, koja je krivac za vaginalne infekcije kod žena, pelenski osip kod djece te mnoge druge tegobe.

Related Posts

TAJNA DREVNE MEDICINE S ISTOKA: Stari recepti s pomoću kojih se liječe upale SINUSA i čuvaju PLUĆA

U ayurvedi dah se naziva pranom – univerzalnom energijom koja teče u strujama oko tijela i u njemu. Prema ayurvedi, dišni sustav je dio kanala poznatog kao prana vaha srotas…

Read more

ZASTOJ SRCA NE DOLAZI IZNENADA: Tijelo šalje signale ali mnogi ih ne znaju pročitati

Ono što možda ne primijetite, može vas koštati života ili vas spasiti od smrti, kaže istraživanje naučnika. Iznenadni srčani zastoj ne mora uvijek biti veliko iznenađenje. Naime, najnovije istraživanje pokazalo…

Read more

12 razloga koji nam remete san: Zašto se budimo usred noći?

Čak se četiri od šest buđenja noću smatra normalnim. Ono ima veze s pećinskim ljudima. Oni su se često budili kako bi pregledali okoliš, shvatili da nema razloga za brigu…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *