Da uspeva u Srbiji, svaka kuća bi ga uzgajala u tonama: Smanjuje holesterol u krvi, stimuliše rad jetre i ciruklaciju — prepun minerala

Nećete verovati koliko njegova dejstva mogu da preporode vaš organizam.

Đumbir je tropska začinska biljka koja može da dostigne visinu od 100 do 150 cm. Njegovi listovi su duguljasti i kopljasti, zbog čega podseća na trsku. Koren je mesnat, debeo kao prst i može da naraste do 20 cm dužine, sa prijatnim limunastim mirisom. Cveće ove biljke može biti belo, žuto ili roze, u zavisnosti od vrste. Aroma korena je osvežavajuća, dok je ukus slatkasto pikantan.

Eterično ulje đumbira čini 1-2% korena i sadrži oko 60% zingiberena izingerola, kao i kamfen, felandrean, cineol, borneol, citral i seskviterpene.

Ova začinska biljka se koristi u različite svrhe: kao dodatak jelima, kolačima, pivu i likerima. Pomaže u ublažavanju upala, koristi se za obloge protiv otoka i grčeva, kao i za smanjenje bola kod problema sa mišićima i kostima poput artritisa. Đumbir takođe može da služi kao preventiva protiv prehlade, smirivanje kašlja, jačanje imuniteta i poboljšanje cirkulacije. On sprečava nastanak ugrušaka krvi, efikasan je protiv migrene i gripa.

Osim što poboljšava pamćenje i deluje kao blagi afrodizijak, đumbir može smanjiti mučninu tokom trudnoće i mučninu kod osoba koje teško podnose putovanja. Ima antiseptičko dejstvo i uništava mikroorganizme, pomaže u borbi protiv iscrpljenosti i umora, povećavajući energiju u telu. Kao snažan antioksidans, poboljšava funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.

Čaj od đumbira je koristan kod želudačnih problema, dok se eterična ulja iz đumbira koriste za odvikavanje od alkohola i smanjenje stresa, često u masažama. Đumbir pomaže u smanjenju holesterola u krvi, olakšava reumatske bolove i povećava broj i pokretljivost spermatozoida. Koristan je i za stimulaciju perifernih i opštih cirkulacija, otklanjanje grčeva, stimulaciju funkcije jetre i može se kombinovati sa drugim biljkama kako bi se pojačalo njihovo dejstvo. Smanjuje holesterol i trigliceride u krvi i sprečava zgrušavanje krvi i formiranje tromba.

Đumbir se može koristiti i kod bolesnika sa čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu, a nema štetnog delovanja, piše prim. dr sci. med. Božidar Kovačević, prenosi Stetoskop.

Related Posts

U Americi ga plaćaju kao suvo zlato, a uspeva u Srbiji: Ovo povrće za koje su naše bake govorile da se u “krv stvara” je riznica vitamina i minerala

Iako siromašan kalorijama, bogat je vitaminima i mineralima, ali još uvek nije dobio toliku pažnju kao kelj, kupus, blitva ili spanać Starinsko mediteransko povrće, raštan, postalo je globalno popularno, što…

Read more

Narodni lek za kurje oko: Ova čarobna biljka će ukloniti bolni žulj preko noći!

Zadebljanje na koži koje obično nastane na stopalu može da bude veoma bolno, ali postoji prirodni lek. Kurje oko (clavus) je problem koji muči mnoge ljude. To je zadebljanje na…

Read more

Da li vam kolena pucketaju i škripe? Ortoped objasnio zašto se to dešava i kada se treba javiti lekaru

Ortopedski hirurg je objasnio koji su razlozi za pucketanje kolena koje se javlja kod nekih osoba. Da li vam se dešava da, kada ustajete sa stolice ili čučnete, čujete pucketanje…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *