POTREBNI SASTOJCI:
Potrebni sastojci su šest preostalih bjelanjaka, tri pakiranja pudinga od vanilije, 700 mililitara vode, šesnaest šalica šećera, otprilike 200 grama keksa za koru i malo mlijeka za umakanje.
KAKO PRIPREMITI BRZE KREMPITE SA KEKSOM?
Počnite mutiti bjelanjke dok ne postanu čvrsti snijeg; zatim umiješajte 8 žlica šećera i nastavite kratko dulje tući.
U ovoj fazi zakuhajte 600 ml vode s 8 žlica šećera. Preporučljivo je staviti vodu u veliku zdjelu jer ćemo tučene bjelanjke dodati kasnije. Puding pomiješajte s preostalih 100 ml vode i zagrijte u kipućoj vodi. Dakle, u skladu s uputama, umjesto mlijeka koristi se samo voda.
Nakon što ste pripremili puding, u toplu smjesu umiješajte snijeg od bjelanjaka. Zbog moje bojazni u vezi s neobrađenim, sirovim jajima, kao i nepovjerenja u prodavače i kokoši, odlučio sam kuhati smjesu koja je sadržavala bjelanjke zajedno s pudingom još minutu-dvije na ploči štednjaka, osiguravajući da koju sam neprestano miješala da ne zagori. Ovaj se pristup pokazao uspješnim.
Slagati kekse umočene u mlijeko, zatim obilnu porciju vrućeg nadjeva, pa na to još kekse. Nakon što se smjesa ohladi, pospite površinu šećerom u prahu.
NAČIN POSLUŽIVANJA:
Iz iskustva na Coolinarici otkrila sam da je bjelanjke bitno istući u čistoj i suhoj metalnoj zdjeli; ova praksa osigurava stvaranje krutih vrhova.
BONUS RECEPT:
SVEKRVINA PEKMEZ OD ŠLJIVA…Recept vrijedan divljenja…
Sastojci
Nakon postupka guljenja dobili smo neto masu šljiva od 4 kilograma.
Za pripremu ovog recepta potrebno je prikupiti 1/2 žličice cimeta, 1/2 žličice mljevenog klinčića i otprilike 2 do 3 žlice ruma ili šećera prelivenog rumom.
Priprema
Temeljito oprane, osušene i očišćene šljive stavite u veliki lonac zapremine oko 5 do 6 litara. Uključite ringlu za početak procesa kuhanja. U početku povremeno promiješajte smjesu dok ne postigne željenu gustoću.
Nakon prvih deset minuta, pojačajte učestalost miješanja dok smjesa ne dosegne točku vrenja. Nakon toga smanjite vatru i neprestano miješajte dok gulaš krčka, nastavljajući s tim postupkom dok ne postignete željenu gustoću (ostavite kuhati još sat vremena od trenutka kada počne ključati). Ako želite, dodajte začine i rum tijekom završne faze kuhanja.
Kako biste osigurali pravilno skladištenje staklenki, bitno ih je temeljito oprati i osušiti prije pričvršćivanja metalnih čepova s navojem. Treba naglasiti da staklenke nije potrebno zagrijavati. Žličicom pedantno punite svaku staklenku pekmezom, pazeći da je napunite do vrha.
Nakon što su staklenke napunjene, čvrsto zatvorite poklopce i posložite ih na pladanj. Sljedeći korak je napunjene staklenke staviti u pećnicu zagrijanu na 100°C. Ostavite staklenke da odstoje u pećnici otprilike jedan sat kako bi se pekmez pasterizirao. Nakon tog vremena isključite pećnicu i ne vadite staklenke dok se potpuno ne ohlade, što je proces koji obično traje oko deset sati.
Važno je napomenuti da će se ovim postupkom dobiti pet staklenki pekmeza, a svaka staklenka ima volumen od 580 ml.
Kako biste jamčili produljeno očuvanje vašeg džema, bitno ga je držati na hladnom, suhom mjestu zaštićenom od svjetlosti. Smatram da je bolje koristiti kartonske kutije s odjeljcima, posebno prenamijenjene limenke za boce od pola litre koje mogu primiti do 24 staklenke u 12 različitih odjeljaka.
Ova tehnika skladištenja osigurava da se džem može čuvati više godina bez ikakvih znakova kvarenja. Po mom iskustvu, međutim, džem rijetko izdrži do sljedeće sezone, jer se prilično brzo potroši. Unatoč tome, dogodio se slučaj da sam nenamjerno previdio nekoliko staklenki, koje su, na moje iznenađenje, nakon dvije godine zadržale svježinu poput tek pripremljenog pekmeza.
Ključno je prepoznati da proces kuhanja džema često rezultira prskanjem, osobito na povišenim temperaturama; stoga je neophodno poduzeti potrebne mjere opreza kako biste zaštitili svoje ruke.