Potrebno je samo 3 supene kašike i zamiokulkas će poslati PUNO novih listova

Biljka Zamioculcas jednostavna je za uzgoj i poznata je po svom privlačnom ukrasnom lišću. Unatoč tome, pravilna njega je ključna za održavanje njegovog privlačnog izgleda.
Otkrijte što mu pružiti i koje pogreške treba izbjegavati tijekom uzgoja.

Otkrit ćete kako riješiti žutilo zamiokulkasa i potaknuti novi rast lišća putem portala decoria. Također će biti pokrivene greške u njegovoj brizi.
Zamiokulkas je dugovječna biljka koja postaje sve popularnija kao ukrasna sobna biljka.

Početkom 20. i 21. stoljeća postao je popularan. Ova tropska biljka može narasti i do 1 metar.
Biljku karakteriziraju sjajni, tamnozeleni listovi koji mogu doseći duljinu i do 10 cm, zajedno s mesnatim stabljikama koje se sužavaju dok se šire prema gore.

Zamiokulkas je otporna biljka koja zahtijeva minimalno održavanje. Unatoč tome, važno je imati na umu nekoliko smjernica i naučiti o uobičajenim pogreškama koje treba izbjegavati tijekom njege.

Što je ključni faktor?

 

Ova ukrasna biljka ne zahtijeva često zalijevanje. Može pohraniti vodu u svoje lišće i može izdržati bez nje čak 2-3 mjeseca.
Ipak, učinkovita drenaža je neophodna. Iz tog razloga, preporučljivo je staviti ekspandiranu glinu na podnožje posude.

Zamiokulkas je osjetljiv na propuh i nagle temperaturne promjene. Preporučljivo je kupiti ovu biljku tijekom toplijih mjeseci kako biste spriječili opadanje lišća uzrokovano izlaganjem mrazu.
Zamiokulkas najbolje uspijeva u zasjenjenim ili djelomično zasjenjenim područjima i ne smije se postavljati na mjesto koje ima izravnu sunčevu svjetlost.

Biljka može tiho ostati u stražnjem dijelu sobe, a njeni zahtjevi za slabim svjetlom čine je prikladnom za prostore poput kupaonica i sličnih prostora. Unatoč tome, da bi biljka uspijevala i obilato rasla, treba joj pristup prirodnoj sunčevoj svjetlosti jer će njezin nedostatak spriječiti njezin rast.

Kako biste biljci osigurali dovoljno svjetla, korisno je povremeno rotirati posudu jer se lišće naginje prema izvoru svjetlosti. Za starije biljke preporuča se presađivanje svake 2-3 godine, dok se mlađe biljke mogu premjestiti u nešto veće posude godišnje.

Posuda namijenjena zamiokulkasu mora imati velike rupe za drenažu. Dodatno, treba koristiti plodni i propusni supstrat, kao što je zemlja za palme.

Uobičajene pogreške u uzgoju:

Odabir velike, duboke posude bez drenažnog sloja i korištenje posude bez drenažnih rupa može dovesti do neadekvatne gnojidbe.

Koje su stvari koje zamiokulkas ne voli?

Za početak, zapamtite da je zamiokulkas sobna biljka, što ga čini neprikladnim za vanjske vrtove. Ne smije se stavljati na balkon ili terasu jer nije otporan na smrzavanje i brzo će uginuti ako je izložen niskim temperaturama.
Temperature koje padnu ispod 5 °C mogu oštetiti biljku. Osim toga, zamiokulkas uspijeva u suhom supstratu umjesto u onom koji je pretjerano zasićen vodom.

Kako biljka gubi vlagu, lako ćete primijetiti kako joj se listovi počinju borati. Ipak, pravilnim zalijevanjem može vratiti svoj lijep izgled.
Pretjerano zalijevanje biljke može dovesti do njenog propadanja.

Ovaj se proces ne može obrnuti, stoga je važno imati na umu drenažni sloj i odabrati spremnik s rupama na dnu, omogućujući višku vode da pobjegne iz tla kada je to potrebno. Što uzrokuje da zamiokulkas prestane proizvoditi novo lišće?
Zanemarivanje pravilne njege biljke može utjecati na njezin izgled.

Kada zamiokulkas pokazuje naborano lišće, pokazuje znakove truleži ili počinje venuti, to znači da je došlo do pogreške u njezi. Osim toga, može se primijetiti i zamjetno usporavanje rasta ili žućenje lišća.
Prelijevanje može biti uzrok žutila i stagnacije.

Važno je imati na umu da je optimalno vrijeme za zalijevanje biljke kada se tlo malo osuši. Osim toga, pobrinite se da se suzdržite od zalijevanja lišća kako biste spriječili stvaranje ružnih mrlja.
Ako ste zamiokulkasu dali previše vode, potrebno ga je prenijeti u novo, čisto tlo.

Uzrok odsutnosti novih listova može biti:

– neodgovarajuće godišnje doba – neodgovarajući pH tla – nedovoljna svjetlost – premala veličina lonca – nedovoljno zalijevanje

Očekuje se da će primjena hranjivog gnojiva poboljšati zdravlje biljke i potaknuti rast novog lišća.

Leća, vrsta mahunarki, smatra se potpunim izvorom proteina. Bogate su raznim vitaminima i mineralima, što ih čini značajnom komponentom prehrane za sve, ne samo za one koji slijede vegansku ili vegetarijansku prehranu.
Također je otkriveno da se leća može koristiti za stvaranje korisnog gnojiva za zamiokulkas.

Korištenje domaćeg gnojiva od leće pospješit će snažan rast biljke. Osim toga, osigurava poboljšanu zaštitu biljke od bolesti.
Metoda za stvaranje gnojiva od leće je jednostavna i može se dovršiti u kratkom vremenu.
Zagrijte litru vode dok ne proključa, pa ostavite da se ohladi. Kad je voda dosegla sobnu temperaturu, dodajte 3 žlice leće.
Ostavite da se upije, a nakon četiri sata procijedite tekućinu kako biste je odvojili od leća.

Ova infuzija se koristi za zalijevanje, a gnojidbu možete primijeniti mjesečno. Iako biljka zamiokulkas ne zahtijeva puno prehrane, dosljedna gnojidba pospješit će bolji rast i poboljšati njezinu bogatu tamnozelenu boju.

Related Posts

Priča o dječaku koji je vozom putovao sam

Roditelji su Martina svake godine tokom ljetnjeg raspusta odvodili kod bake i sljedećeg dana se vozom vraćali kući. Jednog dana dječak kaže roditeljima: ”Sad sam već dosta veliki, šta kažete…

Read more

Prije spavanja uvijek stavi alu foliju ispod kreveta: Kad čujete zašto – uradićete isto još večeras

ašto je dobro staviti aluminijsku foliju ispod kreveta Često se budite usred noći, a ujutro ste toliko umorni kao da niste ni spavali? Jedan od razloga može biti to što…

Read more

Ovo će biti najsretniji znak u 2025. godini: Dobija šansu koju čeka 12 godina, pišu astrolozi

Bliži se 2025. godina, a Jupiter, planeta sreće i obilja, 9. juna mijenja znak i ulazi u Raka, gdje je najjači, pa će pripadnicima ovog znaka od tog datuma donijeti…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *