Kada čujete šta sadrži jedna konzerva tunjevine, izbacićete je potpuno iz ishrane

Naučnici su istraživanjem došli do rezultata koji vas neće obradovati.

Samo jedna konzerva tunjevine u sebi sadrži 18.11 mikrograma žive. Ako i vi spadate među osobe kojima je omiljeni lagani obrok tunjevina iz konzerve s pirinčem, testeninom ili salatom, ovo su loše vesti.

Samo jedna konzerva tunjevine u sebi sadrži 18.11 mikrograma žive, dok je dozvoljen maksimalni unos žive je 1.6 mikrograma po kilogramu telesne mase i to nedeljno.

Zato vodite računa da konzerviranu tunjevinu ne konzumirate previše.

Tunjevina: Kako živa utiče na zdravlje

Ovaj teški metal oštećuje sve organe koji se ishranjuju krvlju, a pre svega mozak, jer su ćelije centralnog nervnog sistema naročito osetljive na štetno delovanje žive. Kao posledica dolazi do slabljenja čula sluha i vida, smanjene mogućnosti komunikacije, promene ponašanja, pojave depresije, povećane ekscitacije, nervoze, smanjene koncentracije.

Cink u konzerviranoj tunjevini i rizici po zdravlje

Cink je esencijalan za zdravlje, ali u velikim količinama može doprineti razvoju sindroma propusnog creva. Ovo stanje omogućava štetnim substancama da pređu iz creva u krvotok, što može oslabiti imuni sistem i povećati rizik od autoimunih bolesti.

Jedna studija koja je sprovedena na Univerzitetu u Bingamtonu u Njujorku, čiji su rezultati objavljeni u časopisu “Food and Function”, upozorava na količinu cinka u konzerviranoj tunjevini.

“Povećanje propustljivosti creva nikako nije dobro jer to znači da jedinjenja, koja ne bi trebalo da uđu u krvotok, mogu tu da dospeju. Ovo stanje zove se “sindrom propusnog creva” i može da izazove multiplu sklerozu. U suštini dolazi do oštećenja imuniteta zbog materije koje organizam apsorbuje kroz propusna creva”, objašnjava vodeći naučnik studije Grečen Maler.

Povišen nivo cinka u organizmu manifestuje se kroz povraćanje, mučninu, gubitak svesti i visoku temperaturu., a velike količine u organizmu mogu da prouzrokuju pad gvožđa i glukoze.

Kako konzumirati tunjevinu bezbedno?

Nutricionisti i zdravstveni stručnjaci preporučuju umerenost u konzumaciji tunjevine. Idealno je unositi najviše jednu do dve porcije nedeljno, naročito za osetljive grupe poput trudnica i dece, kod kojih postoji dodatni rizik od uticaja žive na razvoj mozga i nervnog sistema.

Prednosti tunjevine uz pravilnu meru

Iako postoje rizici, tunjevina je i dalje bogat izvor proteina, vitamina D i omega-3 masnih kiselina koje pozitivno utiču na zdravlje srca i mozga. Ipak, važno je birati proizvode od proverenih proizvođača, a kad god je moguće, odlučiti se za svežu tunjevinu umesto konzervirane.

Tunjevina može biti zdrav i hranljiv izbor, ali samo ako se konzumira umereno. Zbog potencijalnih rizika od prekomernog unosa, važno je pridržavati se saveta stručnjaka i pratiti preporučenu količinu. Na taj način, možete uživati u njenim benefitima bez ugrožavanja zdravlja.

izvor b92.net

 

Related Posts

Poslastičari otkrili kako da vam glazura ne puca kada siječete tortu ili kolač: 1 caku malo ko zna

Trik za najbolju čokoladnu glazuru koju ste ikada probali Domaćice diljem svijeta pomno prate emisije poznatog poslastičara Rudolfa Van Vina i usvajaju svaki trik koji on podijeli. Ovog puta donosimo…

Read more

Sok od kupusa čini čudo za želudac: Recept protiv gastritisa i čira

U narodnoj medicini sok od kupusa preporučuje se u terapiji čira na želucu i taj lekoviti napitak trebalo bi uzimati između obroka, a ukoliko izaziva smetnje prilikom varenja, sat posle…

Read more

Kako momentalno sniziti krvni pritisak bez lekova

Ukoliko dođe do naglog skoka krvnog pritiska, poželjno je odmah prestati sa svim fizičkim aktivnostima, popiti malo vode, leći i primeniti tehniku dubokog disanja 60 sekundi. Ukoliko se krvni pritisak…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *