POSLIJE 60. TO NIKAKO NE SMIJETE DA JEDETE, MOŽE BITI KOBNO ZA SRCE: Stavljate ga svaki dan U RUČAK

Starenjem raste rizik od srčanih bolesti, zbog čega je izuzetno važno održavati srce zdravim.

Prema Nacionalnom institutu za starenje, vjerojatnost razvoja srčanih bolesti raste kako pojedinci stare, osobito nakon što navrše 65 godina. To uključuje povećan rizik od moždanog i srčanog udara. Dr. Bernardo Acevedo-Mendez iz bolnice North Shore objašnjava da starenje dovodi do raznih promjena u tijelu, poput otvrdnjavanja arterija i nakupljanja plaka. Te promjene mogu u konačnici rezultirati razvojem kardiovaskularnih bolesti.
Dr. Laura Verde, istaknuta stručnjakinja za kardiovaskularno zdravlje, objašnjava da se na zdravlje srca može utjecati promjenama u tijelu i načinu života. Naime, starije odrasle osobe imaju veću osjetljivost na inzulinsku rezistenciju, što posljedično povećava vjerojatnost razvoja dijabetesa. Osim toga, nije neuobičajeno da se smanjena tjelesna aktivnost dogodi kao posljedica bolova u zglobovima i ograničenja uzrokovanih artritisom.

 

Iako su dob i vremenske prilike izvan naše kontrole, postoje mjere koje možemo primijeniti kako bismo poboljšali dobrobit kardiovaskularnog sustava. Ključni korak je izbjegavanje natrijem bogate i jako prerađene hrane, jer može pridonijeti povišenom krvnom tlaku, primarnom elementu rizika za srčane bolesti. Dr. Acevedo-Mendez i dr. Nadim Gelo ističu važnost umjerenog unosa soli i prerađene hrane.

Istraživanje je pokazalo da smanjenje unosa natrija kroz dijetu s niskim udjelom natrija može učinkovito smanjiti razinu krvnog tlaka, dok konzumacija prekomjernih količina ultraprerađene hrane povećava vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Preporučljivo je usvojiti hranjivu prehranu koja uključuje obilje voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, orašastih plodova i ribe, dok nezdrave masnoće zamijenite biljnim uljima poput maslinovog ili ulja avokada.

 

Kako bismo očuvali dobrobit kardiovaskularnog sustava tijekom procesa starenja, ključno je kloniti se štetnog ponašanja kao što je vođenje sjedilačkog načina života, pušenje i zanemarivanje rutinskih liječničkih pregleda. Dr. Vedder ističe važnost održavanja aktivnosti jer ne samo da pridonosi fizičkoj kondiciji, već i poboljšava raspoloženje i mentalno blagostanje, u konačnici smanjujući vjerojatnost srčanih bolesti. Osim toga, pravovremeni liječnički pregledi i brzo djelovanje u odgovoru na simptome igraju ključnu ulogu u sprječavanju težih srčanih problema.

Related Posts

KARDIOLOZI TVRDE DA NORMALAN PRITISAK NIJE 120 SA 80, VEĆ OVAJ: Broj koji MORATE ZNATI, svi smo GREŠILI u merenju

U današnjoj tekućoj raspravi vezanoj uz naš članak, kratko ćemo se osvrnuti na zdravstveni segment. Ključno je slušati svoje tijelo i odmah se pozabaviti svim ranim znakovima upozorenja koji bi…

Read more

Za čim najviše žale ljudi na samrti? Opraštaju se od života i svi kažu istu stvar

Danas smo za vas pripremili dvije zanimljive mini teme. Prvo ćemo razgovarati o procesu umiranja, istražujući što prolazi kroz umove naših voljenih dok otpuštaju svoje duše i potencijalna žaljenja koja…

Read more

5 minerala čiji nedostatak može UZROKOVATI mnoge bolesti..

5 minerala čiji nedostatak uzrokuje mnoge zdravstvene probleme… Našem tijelu su potrebni elementi u tragovima za mnoge kemijske reakcije. Neophodni su, između ostalog, za proizvodnju hormona i enzima, za pravilan…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *