Prema rečima doktora, torakalni izlaz je ,,superautoput” vena, arterija i nerava u telu koji se nalazi između ramena i vrata
Da li osećate trnce ili utrnulost u rukama kada zaspite na njima? Možda se nešto dešava.
Spavanje ne mora uvek da se odvija u najudobnijem položaju.
Ponekad spavate u fetalnom položaju, razvučeni po krevetu, sedeći sklupčani u stolici, naslonjeni na sto ili čak stojeći.
Ali obično se probudite sa nekoliko bolova i nelagodnosti koji nestanu tokom dana.
Vaš vrat može biti ukočen duže od jednog dana, ali to nije nešto zbog čega treba da se brinete.
Međutim, ako primetite da vam je ruka često utrnula ili da osećate trnjenje dok spavate na njoj, možda imate problema u telu.
Prema rečima Dena Ginadera, doktora fizičke terapije sa fokusom na sport i ples, to bi mogao biti problem sa vašim torakalnim izlazom.
Pre nego što počnete da paničite, to nije ništa ozbiljno.
Prema rečima doktora, torakalni izlaz je ,,superautoput” vena, arterija i nerava u telu koji se nalazi između ramena i vrata.
To je mesto gde se ruka povezuje sa torzom, pa se u toj oblasti dešava mnogo stvari.
Ginader je podelio da, ako vam je ruka utrnula zbog spavanja, kucanja na stolu ili čak skrolovanja na telefonu, to bi mogao biti znak da postoji problem sa torakalnim izlazom.
Međutim, to je lako rešiti.
Podelio je na Instagramu da kompresija koju izazivaju skalenus mišić, prva rebra i mišić malog pektoralnog mišića, može dovesti do česte utrnulosti.
Kako biste ublažili ovo, postoje neki vežbe koje možete raditi kako biste oslobodili kompresiju.
Ako je uzrok neki od prvih faktora, možete uzeti peškir i omotati ga oko ramena, što je moguće bliže vratu, i držati ga čvrsto dok sedite uspravno i pomerate uvo prema ramenu, a zatim u suprotnom pravcu.
Ponovite ovo između 10 i 15 puta.
Zatim, možete stati u vrata sa jednom rukom na unutrašnjoj strani zida, dok je druga ruka postavljena na grudi, i istegnete se okrećući glavu od strane na kojoj vam je ruka.
Ovo je vežba za mali pektoralni mišić, a trebalo bi da je ponovite tri puta, držeći je po 20 sekundi.
John Hopkins Medicine ističe: „Torakalni izlaz je prsten koji formiraju gornja rebra, odmah ispod klavikule. Torakalni izlazni sindrom (TOS) javlja se kada živci ili krvni sudovi budu kompresovani od strane rebara, klavikule ili mišića vrata na vrhu izlaza.“
Sada, simptomi neurogenog torakalnog izlaznog sindroma uključuju bol ili slabost u ramenu i ruci, trnjenje ili nelagodnost u prstima, ruku koja se brzo umara ili atrofiju, što je smanjenje i slabost jastučića palca ili mišića dlana koji vodi do palca.
Iako „simptomi mogu dolaziti i odlaziti“, oni se mogu pogoršati kada su „ruke podignute“.
Ako se ovo dešava često i vežbe ne pomažu, najbolje je da se obratite stručnjaku.
NAJZENA.RS