KARDIOLOG OTKRIO KAKO SPRIJEČITI SRČANI UDAR ZA 80 ODSTO: Četiri jednostavne promjene mogu produžiti život

Srčani udar je jedna od vodećih zdravstvenih pretnji, posebno za ljude u srednjim godinama. U modernom svetu, gde su stres, loše prehrambene navike i nedostatak fizičke aktivnosti česti pratioci svakodnevnog života, rizik od srčanih bolesti je značajno povećan. Ipak, postoje načini na koje se taj rizik može smanjiti, čak i kod onih koji već koriste lekove za visok krvni pritisak ili holesterol. Promene u načinu života su ključne u prevenciji srčanog udara, a profesor Eric Rimm, direktor programa za kardiovaskularnu epidemiologiju na Harvard T. H. Chan School of Public Health, identifikovao je četiri jednostavne promene koje mogu drastično smanjiti rizik.

Održavanje Zdrave Telesne Težine
Jedan od najvažnijih koraka u prevenciji srčanog udara je održavanje zdrave telesne težine. Prekomerna težina, posebno gojaznost, direktno je povezana sa povećanim rizikom od razvoja srčanih bolesti. Masne naslage koje se nakupljaju oko organa i u arterijama otežavaju protok krvi, što može dovesti do srčanog udara. Stoga, kontrola telesne težine kroz uravnoteženu ishranu i redovno vežbanje igra ključnu ulogu.

Održavanje zdrave telesne težine nije samo pitanje estetike, već i dugoročnog zdravlja. Osobe koje uspiju da održe normalan indeks telesne mase (BMI) imaju mnogo manje šanse da dožive srčani udar. Ovo je posebno važno za one koji su u srednjim godinama, kada metabolizam počinje da usporava, a nakupljanje masnih naslaga postaje izraženije.

Redovno Vežbanje
Fizička aktivnost je druga ključna komponenta u smanjenju rizika od srčanog udara. Redovno vežbanje pomaže u održavanju zdravog srca i krvnih sudova, poboljšava cirkulaciju i smanjuje nivo lošeg holesterola. Preporuka je da se vežba barem 150 minuta nedeljno, što uključuje aktivnosti kao što su brzo hodanje, trčanje, plivanje ili biciklizam. Vežbanje ne samo da poboljšava fizičko zdravlje, već ima i pozitivan uticaj na mentalno stanje, smanjujući stres i anksioznost, koji su takođe faktori rizika za srčani udar.

Vežbanje može biti prilagođeno individualnim potrebama i sposobnostima. Za one koji tek počinju, lagane šetnje ili joga mogu biti dobar početak. Kako se kondicija poboljšava, intenzitet vežbi može se postepeno povećavati. Važno je napomenuti da fizička aktivnost ne mora da bude intenzivna da bi bila korisna; doslednost i redovnost su ključni.

Prestank Pušenja
Pušenje je jedan od najznačajnijih faktora rizika za razvoj srčanih bolesti. Toksične hemikalije u duvanskom dimu oštećuju srce i krvne sudove, što može dovesti do ateroskleroze – suženja arterija koje povećava rizik od srčanog udara. Prestanak pušenja je možda najteža, ali i najvažnija promena u načinu života koju neko može napraviti kako bi poboljšao svoje kardiovaskularno zdravlje.

Profesor Rimm naglašava da prestanak pušenja ima gotovo trenutne pozitivne efekte na zdravlje srca. Već nekoliko dana nakon prestanka, krvni pritisak se vraća u normalu, a rizik od srčanog udara počinje da opada. Dugoročno, osobe koje prestanu da puše imaju mnogo niži rizik od razvoja srčanih bolesti u poređenju sa onima koji nastavljaju da puše.

Zdrava Ishrana
Zdrava ishrana je još jedan ključni faktor u prevenciji srčanog udara. Ishrana bogata voćem, povrćem, celovitim žitaricama i zdravim mastima može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti. Smanjenje unosa zasićenih masti, trans masti i šećera doprinosi održavanju zdravog holesterola i krvnog pritiska.

 

Profesor Rimm preporučuje mediteranski način ishrane, koji se temelji na unosu svežih namirnica, maslinovog ulja, ribe i orašastih plodova. Ovakva ishrana ne samo da pomaže u održavanju zdrave telesne težine, već i smanjuje upale u telu, koje mogu doprineti razvoju srčanih bolesti.

Dodatne Preporuke

Pored ovih četiri osnovne promene, osobe koje konzumiraju alkohol trebale bi da razmotre smanjenje unosa ili potpuno izbacivanje alkohola. Iako neka istraživanja sugerišu da umereno konzumiranje crnog vina može imati blagotvorne efekte na srce, preterana upotreba alkohola značajno povećava rizik od visokog krvnog pritiska, srčanih udara i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.

Ove preporuke važe za sve, uključujući one koji već koriste lekove za visok krvni pritisak ili holesterol. Lekovi su važni u kontroli tih stanja, ali kombinacija lekova sa zdravim načinom života daje najbolje rezultate u prevenciji srčanog udara. Promene koje napravimo danas mogu imati dugoročne koristi za naše zdravlje, smanjujući rizik od srčanih bolesti i poboljšavajući kvalitet života.

U zaključku, prevencija srčanog udara nije samo pitanje uzimanja lekova, već i usvajanja zdravih životnih navika koje mogu značajno smanjiti rizik. Ove promene su jednostavne, ali veoma efikasne, i važno ih je usvojiti što pre, bez obzira na trenutni zdravstveni status.

 

 

Related Posts

“Ne oslanjajte se na djecu – tako će vam starost biti sretna”: Mudar savjet starice od 80 godina

Starost je razdoblje života koje mnogi doživljavaju s pomiješanim osjećajima. Neki je vide kao zasluženi odmor nakon godina rada i odricanja, dok se drugi plaše usamljenosti i nemoći. No, postoji…

Read more

OVIH 7 NAMIRNICA OPORAVLJAJU KOSTI I ZGLOBOVE: Ovo treba da jedete svaki dan!

Važno je pravilno njegovati svoje zglobove i kosti kroz uravnoteženu ishranu koja obiluje ključnim hranjivim tvarima. Evo detaljnijeg pregleda namirnica i hranjivih sastojaka koji su korisni za zdravlje zglobova i…

Read more

SAVETI POZNATOG DR. ČUBRILA ZA BRZO PRAŽNJENJE CREVA: “Pred spavanje pojedite ovu voćku i ona će …

Doktor Dejan Čubrilo, specijalista medicine sporta i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, u emisiji RTS Ordinacija, jasno je razjasnio mnoge zablude o detoksikaciji, ističući kako mnoge popularne prakse…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *