Biljna mleka mogu da budu dobra alternativa kravljem mleku, ali vodeća nutricionistkinja upozorava da jedno od biljnih mleka ipak nije tako zdravo kao što se veruje. Pored velike količine ugljenih hidrata, može da izazove stomačne probleme i zapaljenske procese u telu.
Sali O’Nil, iz Sidneja komentarisala je popularno biljno mleko, tvrdeći da se u jednoj šolji zdrave alternative običnom mleku može naći ista količina ugljenih hidrata kao u četiri kriške belog hleba. Ovo je svakako šokantna činjenica za one koji su pretpostavili da je ovseno mleko opcija sa niskim sadržajem ugljenih hidrata. Uz to, ono može da izazove stomačne probleme.
“Upozorenje o spojleru: ovseno mleko nije zdrava alternativa”, napisala je nutricionistkinja O’Nil, objašnjavajući da metoda obrade uključuje industrijske enzime koji razgrađuju ovas u kašu koja je “sve samo ne prirodna”.
Biljno mleko i zapaljenski procesi u organizmu
Ali problemi tu ne prestaju.
Dok su neki brendovi zdraviji od drugih, mnogi dodaju biljna ulja kako bi stvorili kremastu teksturu. O’Nil upozorava da zbog prisustva biljnih ulja ovseno mleko može brzo da užegne, što potencijalno doprinosi zapaljenju u telu.
Bademovo mleko je daleko zdravija opcija pod uslovom da ga pravite sami
Ona takođe kaže da se tokom proizvodnog procesa iz ovsa uklanjaju prirodne hranljive materije, što znači da mnogi brendovi moraju veštački da ojačaju svoje proizvode. Još gore, neki sadrže do 16 grama dodatog šećera po porciji, odnosno četiri kašičice.
Stabilizatori i problemi sa varenjem
Za one sa osetljivim stomakom, ovseno mleko takođe može da bude noćna mora. Zgušnjivači i stabilizatori koji se nalaze u fabrički proizvedenom ovsenom mleku mogu da izazovu probleme sa varenjem.
Čak i ako se odlučite za organski brend bez aditiva, O’Nil tvrdi da je to i dalje prerađeni napitak sa ugljenim hidratima koji je prirodno bogato šećerom, piše Dejli mejl.
Umesto toga, ona preporučuje nezaslađeno bademovo mleko sa nižim sadržajem ugljenih hidrata ili organsko punomasno mleko za one koji tolerišu mlečne proizvode.
Šta je sa drugim alternativama mleka?
Nije samo ovseno mleko u centru pažnje – kokosovo mleko, koje se često koristi u penušavim toplim mlečnim napicima, bogato je zasićenim mastima i može da izazove porast nivoa holesterola, upozoravaju stručnjaci.
Samo jedna šolja kokosovog mleka čini skoro četvrtinu dnevnog unosa zasićenih masti prosečne odrasle osobe.
Popularno kokosovo mleko sadrži zanemarljivu količinu proteina
Dok šolja obranog mleka sadrži otprilike 8 grama proteina, ista količina kokosovog mleka ne sadrži ni gram proteina!.
Mnoga biljna mleka za koja se tvrdi da nemaju dodatog šećera i dalje sadrže pirinčano mleko kao zaslađivač. Ali, kao i šećer, i pirinčano mleko ima visok glikemijski indeks i sadržaj ugljenih hidrata, što može uticati na nivo šećera u krvi.
Pirinčano mleko se takođe ne preporučuje deci mlađoj od pet godina zbog malog nivoa arsena koji sadrži.