Uradite OVO prije sadnje luka: Narasti će velik i nijedna ŠTETOČINA ga neće dodirnuti!

U današnjem članku vam donosimo savjet za veoma dobar urod luka.Naime važno je posvetiti pažnju pripremi sadnog materijala i pravilnoj njezi tokom rasta.

 

Jedan od učinkovitih savjeta za poboljšanje rasta luka je korištenje ekstrakta drvenog pepela. Ovaj rastvor možete napraviti tako da u 5 litara vode dodate jednu čašu pepela, promiješate i potom u tom rastvoru potopite lukovice preko noći. Ovaj tretman pomaže u jačanju lukovica i pripremi za zdrav i bogat urod.

Luk je biljka koja se uzgaja u gotovo svakom vrtu, a u proljeće, kada sunce počne grijati zemlju, idealno je vrijeme za sadnju. Luk, iako jednostavan na prvi pogled, zahtijeva pažnju i mudrost u svakom koraku. Da bi luk dao sočan i zdrav plod, važno je pridržavati se nekoliko osnovnih smjernica.
Prvi korak je priprema sadnog materijala. Pre nego što luk posadite, trebate ga dezinficirati kako biste izbjegli trulež i napade štetočina. Postoji nekoliko prirodnih metoda za dezinficiranje lukovica. Jedna od njih je korištenje rastvora sode bikarbone. U 1 litru vode stavite kašiku sode bikarbone i potopite lukovice na 5 do 6 sati. Ova metoda djeluje protiv mikroba i gljivica, osiguravajući zdravlje biljaka. Druga opcija je korištenje slanog rastvora, koja je klasična i efikasna metoda. Za pripremu ovog rastvora, u 1 litru vode stavite jednu kašiku soli, u kojoj potopite lukovice na nekoliko sati. Nakon tretmana, lukovice je važno dobro isprati kako bi se izbjegli negativni efekti soli na tlo.

Kada ste završili s pripremom lukovica, sljedeći korak je priprema zemljišta. Luk preferira sunčano i prozračno mjesto, pa je važno odabrati odgovarajuću parcelu u vrtu. Tlo bi trebalo biti unaprijed obogaćeno kompostom ili humusom. Preporučuje se dodavanje kante komposta ili humusa po kvadratnom metru, zajedno s dvije kašičice superfosfata, kašičicom kalijum sulfata i uree. Ove komponente poboljšavaju strukturu tla i pružaju potrebne hranjive tvari za dobar rast.

 

Takođe, kada se radi o strukturi tla, ako je tlo glinasto, potrebno je dodati treset i pijesak za poboljšanje drenaže. Za pješčana tla, idealno je dodati ilovaču i treset kako bi se poboljšala zadržavanje vlage i struktura tla. Luk najbolje raste kada se posadi nakon biljaka koje su prethodno obiluju hranjivim tvarima, poput krompira, paradajza ili ranog kupusa. Ove biljke će ostaviti tlo bogatim hranjivim tvarima, što je idealno za luk.

Za najbolje rezultate, idealno vrijeme za sadnju luka je posljednja sedmica aprila i prvi dani maja. Rana sadnja omogućava biljci da iskoristi zalihe vlage iz zime i smanjuje mogućnost napada štetočina, poput muha.
Kada birate lukovice za sadnju, obratite pažnju na veličinu. Najbolje je odabrati male lukovice, prečnika od 1 do 2,5 cm. Veće lukovice, koje imaju 3 cm ili više, često ne daju dobre plodove. Lukovice treba sortirati, ukloniti oštećene ili one koje su već počele klijati. Prije sadnje, lukovice treba zagrijati na 40 °C nekoliko dana i zatim ih potopiti u rastvor kalijum permanganata 30-40 minuta, prije nego što ih posadite.

Sadnja luka treba biti u razmaku od 10 cm između lukovica i 20 cm između redova. Lukovice treba biti prekrivene slojem zemlje debljine 1 do 1,5 cm, pazeći da ne budu posađene preduboko. Redovno zalijevanje je ključno, posebno tokom maja i juna kada se formira glavica. Preporučuje se zalijevanje svakih sedam dana s 10 litara vode po kvadratnom metru. Tokom vrućih dana, možete zalijevati i dva puta sedmično. Međutim, dve sedmice prije berbe prestanite s zalijevanjem kako biste omogućili da luk očvrsne i pripremi se za skladištenje.

Ako primijetite da vrhovi luka počinju žutjeti, to je znak da biljka traži dodatno hranjenje. Pripremite rastvor amonijum nitrata i kalijum soli, ili prirodno đubrivo od pilećeg izmeta i uree. Kada lukovice narastu do veličine oraha, dodajte superfosfat razrijeđen u vodi, što će dodatno podstaći razvoj čvrstih glavica.

 

Ne zaboravite na plijevljenje i rahljenje tla. Korov može oduzeti hranjive tvari i vlagu, stoga je važno redovno okopavanje. Svake dvije sedmice treba okopati gredice kako bi korijenje imalo dovoljno kisika.Slijedeći ove savjete, vaš luk će biti zdrav, krupan i dugotrajan, a vi ćete s ponosom berbati plodove svog truda. Uz posvećenost i malo ljubavi prema biljkama, vaš vrt će vam uzvratiti višestruko. Sretan uzgoj i obilje plodova!

Related Posts

“Jutros zvoni meni mobitel, komšinica od 75 god me zove da odmah dođem”

ni telefon i dobio sam poziv od 75-godišnjeg komšije i zatražio da se odmah nađem u piceriji koja se nalazi preko puta naše zgrade. Mnoštvo scenarija mi je prolazilo kroz…

Read more

Dogodila se značajna transformacija u Zvezdama Granda: Objavljen je studijski snimak koji je naknadno objavila

Dogodila se značajna transformacija u Zvezdama Granda: Objavljen je studijski snimak koji je naknadno objavila… Nakon smrti Saše Popovića, istaknute ličnosti Grand produkcije, brojni pojedinci spekulisali su o budućnosti Zvezda…

Read more

PRVA BRAČNA N0Ć JE BILA JEZIVA ZB0G GNUSN0G 0BIČAJA I KRVI NA ČARŠAVU: Muž je LEGA0 na mene, a svekrva zakukala naglas

U Srbiji, zadivljujuća serija pod nazivom “Nečista krv, grijeh predaka” pružila je iskren prikaz različitih običaja vezanih uz prvu svadbenu večer. Roman i TV emisija Bore Stankovića “Nečista krv” istražuju…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *