S obzirom da ove dane provodimo uglavnom u zatvorenom prostoru, vitamin D je neophodan
Zbog svog značaja uvršten u spisak esencijalnih lijekova Svjetske zdravstvene organizacije. Najveći izvor vitamina D je sunce, ali s obzirom da nas je pandemija korona virusa naterala da dosta vremena provodimo u kući, neophodno ga je obezbijediti drugim putem.
On je odgovoran za jak imunitet i sposobnost tijela da se izbori sa svim virusima koji ga napadaju. Bori se protiv depresije, anksioznosti i lošeg raspoloženja. Takođe je odgovoran za zdravlje kostiju, a preporučuje se i osobama koje pate od dijabetesa tipa 2. Istraživanja su pokazala da pozitivan uticaj ima i u liječenju kardiovaskularnih bolesti i alchjamera.
Najbogatiji izvor je riba poput tune, srdele, skuše, bakalara, haringe, lososa, ali i svi ostali plodovi mora su odličan izbor u ovom periodu.
Vitamin D je rastvoriv isključivo u masnoj sredini, što znači da je ishrana masnijim namirnicama važna za apsopciju ovog vitamina. Kako bismo izvukli najbolje iz njega, potrebno je da ga kombinujemo i sa magnezijumom i kalcijumom.
Koliko nam je vitamina D u prosjeku potrebno?
Preporučena dnevna doza vitamina D je:
za uzrast od 1 do 70 godina – 600 IU dnevno
preko 70 godina – 800 IU dnevno
Pored ribe i ove namirnice ga sadrže u izobilju:
- Pečurke
- Kozji sir
- Sok od pomorandže
- Punomasni jogurt
- Punomsno mleko
- Žitarice
- Žumance
- Tunjevina
Ljekari preporučuju da se u ovom periodu uvedu u ishranu i suplementi kako bi telo dobilo dovoljne količine ovog vitamina.
Izvor: stil