Presađivanje kaktusa je prava noćna mora, ali uz nekoliko saveta, može postati jednostavno.
Ukoliko ste ljubitelj kaktusa i gajite ove predivne biljke u vašem domu, do sada ste se sigurno upoznali sa izazovima presađivanja kaktusa.
Olakšaćemo vam naredno presađivanje, svim bitnim informacijama, koje će vam dati zdravu i očuvanu biljku.
Broj saksije
Najčešća greška koju ljudi prave je ta da kaktus presade u veliki saksiju, računajući na to da će duže vreme biti pošteđeni ove mukotrpne akcije.
Međitim, kaktus voli da se “gura” u saksiji i zbog toga ga uvek presađujemo u saksiju veću za broj ili dva, nikako veću od toga, u suprotnom, krenuće da razvija koren po saksiji, na uštrb nadzemnog dela biljke.
Zemlja
Kaktusi vole dobro dreniranu zemlju i zbog toga uvek mešajte običnu zemlju za cveće sa peskom ili perlitom. U radnjama možete da nabavite i gotovu zemlju za kaktuse.
Na dno saksije stavite nekoliko kamenčića, da bi voda mogla lakše da otiče, pa tek onda mešavinu za kaktus.
Kako da izbegnete bockanje?
Prvi način: Uz pomoć prijatelja, odlomljenim delovima stiropora, fiksirajte kaktus sa četiri strane i u isto vreme ga podugnite u vazduh i odvojite od saksije. Idealan meton za velike, okrugle primerke kaktusa.
Drugi način: Šal ili neki drugi duguljasti odevni predmet, obmotajte oko stabljike pri donjoj trećini i pridržavajte dok nožićem probadate zemlju do dna, uz ivice saksije, potom odvojite od dna i prenesite u novu saksiju. Idealno za tanke i duguljaste primerke.
Za oba načina je potrebno da se radi o materijalima u koje bodlje mogu nesmetano da se zabodu, a da se ne polome.
Visina saksije
Uvek presađujte u saksiju za nijansu višu (ili iste visine kao predhodnu) kako biste izbegli stvaranje “sedećeg” korena koji se širi po saksiji, Kaktus voli da istražuje po dubini.
Izvor: magazin