Korisne biljke za liječenje proljeva! Recepti i priprema

Naziv biljke: Borovnica, vaccinium myrtillus (bobice, crne bobice, prava borovnica)

ljekovite biljke – borovnica

Porodica: vrijesovi, Ericaceae

Ljekoviti dijelovi biljke: Plodovi i listovi

Opis: Borovnica je grmolika biljka, te naraste obično do 50 cm visine, te je relativno razgranjena. Grane su zelene i oštrobridaste, obrasle izmjeničnim listovima na kratkim peteljkama. Listovi su jajastog oblika, lagano zašiljeni prema vrhu. Borovnica ima zvonasto kuglaste cvjetove, iz kojih se početkom ljeta razvijaju plave bobe sa sjemenkama i sokom tamnoplave boje.

Vrijeme sabiranja i nalazište: Borovnica cvate obično od svibnja pa do lipnja, te se sa sabiranjem plodova može početi nakon tog razdoblja, kad su bobice posve zrele. Osim bobica, beru se i mladi listovi, koji se suše u sjeni. Borovnica se može naći u kontinentalnim predjelima, u crnogoričnim te miješanim šumama sa blago kiselom podlogom. Ponegdje se može naći u većim količinama.

Ljekovita svojstva i primjena: Najviše se primjenjuju posušene bobice, kao odlično sredstvo protiv proljeva, pogotovo kod male djece. Borovnicom možemo brzo i na dulje vrijeme zaustaviti proljev koji je nastao kao posljedica truležnog procesa u crijevima. Inače, mogu se uzimati sirovi posušeni dijelovi, ili, još bolje, koncentrirani čaj. Grgljanjem čaja se također mogu tretirati upale.

Aktivne tvari: Tanini, voćne kiseline, mineralne tvari, vitamini, flavoni, arbutin i glikozidi.

Recept: 3 do vrha punih čajnih žličica posušenih plodova borovnice dodamo u četvrtinu litre hladne vode, kuhamo do vrenja, te nastavimo kuhati još 10-15 minuta, zatim ocijedimo čaj i pijemo kad se ohladi.

Naziv biljke: Hrast, Quercus robur (lužnjak), Quercus petraea (kitnjak)

ljekovite biljke – hrast

Porodica: bukve, Fagaceae

Ljekoviti dijelovi biljke: Odlupljena kora s mladih grana (bez plutastih dijelova)

Opis: Hrast je listopadno drvo sa karakterističnim kvrgavim granama koje može narasti iznad 30 metara u visinu. Na mladim granama kora je glatka, dok je na starijim granama, te na deblu, debela i duboko raspucala. Listovi su goli, 10-15 cm dugi i nesimetrično perasto krpasti. Hrast je poznat i po svojim karakterističnim plodovima, žirovima.

Pojedine vrste gljiva se često mogu pojaviti uz ovu biljku: blagva, muhara, panterka, pupavka, crni vrganj, hrastov vrganj, lažna ludara, teški vrganj, plamenka, resasti igličar, grabov vrganj, shiitake, sunčanice, tartufi, ljubičaste i zelene krasnice, ali i mnoge druge.

Vrijeme sabiranja i nalazišta: Kora se u proljeće skida s glatkih i skoro sjajnih mladih grana, debljine ne veće od 6 cm. Debela i raspucala kora, te kora na kojoj su se razvili lišajevi i alge, nije dobra za sabiranje. Odvojenu koru moramo brzo posušiti, kako nebi izgubili previše aktivnih tvari.

Ljekovita svojstva i primjena: Hrastova kora sadrži znatne količine tanina, te zbog tih svojstava koru možemo koristiti za liječenje raznih upala, zaustavljanje proljeva, jačanje rada crijeva. U slučaju upale desni, ždrijela i usne šupljine, grgljanje čajem od kore pokazalo se efikasnim.

Aktivne tvari: Prvenstveno tanini.

Recept: 1 do 2 pune čajne žličice narezane kore dodamo u četvrtinu litre hladne vode, koju tada zagrijemo do vrenja, i kuhamo još oko 5 minuta. Čaj tada procijedimo, ohladimo te se tada može piti (obično 2-3 šalice na dan).

Naziv biljke: Kadulja, salvia officinalis (žalfija, kuš)

ljekovite biljke – kadulja

Porodica: usnače, Lamiaceae

Ljekoviti dijelovi biljke: Listovi

Opis: Kadulja je ljekovita biljka visoka između 20 i 60 cm. U donjem dijelu grane su joj odrvenjele, a iznad njih su jednogodišnji zeleni ogranci stabljike koji su bridasti te su prekriveni dlakama. Listovi su eliptičnog jajastog oblika, na kratkim peteljkama, zelenkastosive boje, sa gustim dlakama. Cvjetovi su ljibičaste boje i skupljeni na vrhovima stabljika.

Vrijeme sabiranja i nalazišta: Beru se mladi ogranci sa listovima, nešto prije cvatnje (u kasno proljeće), te se suše brzo na sjenovitom, prozračnom i toplom mjestu. Što se nalazišta tiče, kadulja je relativno česta biljka u toplijim krajevima, pogotovo na kamenitom terenu Mediterana.

Ljekovita svojstva i primjena: Čaj od kadulje koristi se za liječenje upala usne šupljine i ždrijela. Djeluje umirujuće, smanjuje znojenje te potiče rad želuca i crijeva. Kaduljino eterično ulje djeluje dezinfekcijski, umanjuje grčeve te djeluje protiv proljeva.

Kadulja se može koristiti i kao začin u brojnim jelima, kao što su pečene pastrve, pečeni oslić, pečene sardine, umak od tune, ali i u brojnim drugim jelima.

Aktivne tvari: Eterična ulja, tanini i flavonoidi.

Recept: Dvije male žličice sa suhim listovima kadulje prelije se sa 1/4 l hladne vode te se polako zagrije dok ne zakipi, te se tada procijedi. Obično se piju 2-3 šalice ovog čaja dnevno.

Izvor: http://www.plantsmedicinal.com/

Related Posts

Vojislav Šešelj je totalno promenio ishranu kad je pobedio kancer: Evo šta jede i pije svaki dan da bi održavao zdravlje

Zdrava ishrana predstavlja ključan korak ka postizanju i očuvanju vitalnosti organizma, pružajući telu neophodne hranljive sastojke za dugoročno zdravlje i energiju Iako je dosledno pratio preporuke lekara i pridržavao se…

Read more

40 životnih saveta Rusa Andreja koji je živeo 104 godine: Ovo treba da nalepite na frižider i čitate svaki dan

Deda Andrej je Rus koji je živeo 104 godine, a Miroslav Dončinec je sabrao sve njegove mudrosti u jedan zapis 1. Naučite da sve “vidite živo” i uživate u svemu…

Read more

SPASITE VAŠE ZAGORJELE SUDOVE: Pomiješajte so i još jedan sastojak iz frižidera, šerpa će sijati kao nova!

Čišćenje zagorelih posuda ipak nije toliko teško kako na prvu loptu deluje, bar ako znate jednostavne trikove koji olakšavaju posao. Niz jednostavnih i jeftinih kuhinjskih trikova kruži Fejsbukom u viralnom…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *