SASTOJCI:
5 kg crvene paprike, 2 kg patlidžana, 1 glavica češnjaka, 0,75 litara ulja, 4 začinske paprike, posoliti i pobiberiti.
PRIPREMA:
Temeljito operite cijele paprike i uvjerite se da su potpuno suhe, jer je to bitno. Zatim ih stavite u pećnicu na 220C okrećući ih sa svih strana. Ako vaša pećnica može cirkulirati vrući zrak, ova značajka će ubrzati proces i olakšati kasnije guljenje paprika.
Paprike su spremne za upotrebu kada na pojedinim mjestima počnu tamniti i kožica se povlači. Nakon pečenja, paprike je najbolje staviti u plastičnu vrećicu i ostaviti da se kuhaju na pari 15-20 minuta jer se na taj način guljenje guljenja čini jednostavnijim.
Papriku nakon guljenja ostavite sa strane da se ocijedi i izvadite sjemenke. Ispecite cijele patlidžane u pećnici, ostavite ih da se malo ohlade prije guljenja. Pomiješajte ocijeđene paprike s patlidžanima, češnjakom i feferonima.
U prikladnoj posudi sjediniti dvije trećine ulja s mljevenom smjesom, pa začiniti solju i paprom po želji. Kuhajte na laganoj vatri oko dva sata uz stalno miješanje. Usred vremena kuhanja dodajte preostalo ulje i prilagodite sol i papar. Ajvar je gotov kada se smjesa zgusne i stvara jasan, jasan trag uz miješanje dok tekućina isparava.
Provjerite jesu li boce temeljito oprane, osušene i sterilizirane u pećnici na 100°C 30 minuta prije nego što ih počnete puniti. Kad počnete puniti staklenke, nožem, vilicom ili sličnim alatom izbjegnite lomljenje i pažljivo ulijte vruću smjesu, pazeći da uklonite sve zračne džepove.
Staklenke ponovno stavite u pećnicu na još 20 minuta kako bi se gornji sloj zapekao, pazeći da ajvar ostane neprokuhan u staklenkama. Nakon što su pripremljeni, izvadite ih i zagrijte ulje u loncu, a zatim ga pažljivo ulijte u staklenke kako biste u potpunosti prekrili površinu i spriječili zrak da dođe u kontakt sa smjesom.
Staklenke dobro zatvorite metalnim poklopcima i stavite ih u pećnicu koju treba isključiti, ali prethodno zagrijanu na 150°C, te ih ostaviti da se ohlade preko noći. Ako se odlučite za celofan, preporuča se da izostavite ovaj posljednji korak.
S vremena na vrijeme pogledam upute u receptu koji imaju za cilj pojednostaviti proces guljenja paprike, jer smatram da je to najzamorniji i najfrustrirajući dio posla (da ne spominjem dva sata provedena sa lopaticom, miješajući smjesu koja prska posvuda čim se zaustavi).
Nadalje, važno je napomenuti da je glavna ljutina feferona u vrhu i sjemenkama, pa će vaša odluka da zadržite ili uklonite sjemenke utjecati na razinu topline vašeg ajvara.
Samo da znate, moj partner, koji obično izbjegava začinjena jela, zapravo smatra da su četiri cijele feferone prilično prihvatljive. Ajvar ima tendenciju da bude svjetliji dok je vruć i tijekom kuhanja, ali postaje manje intenzivan kada se ohladi i odstoji. Stoga, ako vam se tijekom pripreme učini pretjerano ljutim, budite uvjereni da će kasnije sigurno biti blaži.