Mnogi za ova ulja misle da su zdrava, no struka će upozoriti: To uništava zdravlje

U pripremi hrane često se koriste različite vrste ulja, ali prema nekim stručnjacima, određene vrste sjemenskih ulja mogu predstavljati rizik za zdravlje. Ova upozorenja nisu nova, no često dolaze s različitih strana i izazivaju diskusiju među stručnjacima. Postavlja se pitanje koliko su ta ulja zapravo štetna i je li naša svakodnevna prehrana, koja često sadrži prerađenu hranu, pravi izvor problema. Iako nisu svi znanstvenici skloni ekstremnim ocjenama, postoje preporuke za promjenu prehrambenih navika.

Prema dr. Kate Shanahan, stručnjakinji za metabolizam, ulja poput kukuruznog ili ulja repice mogu biti štetnija nego što mnogi misle. U podcastu ona tvrdi da su ta ulja prisutna u mnogim namirnicama koje se često percipiraju kao zdrave, uključujući niskokalorične smrznute obroke. Problem leži u učestaloj konzumaciji prerađene hrane koja sadrži ova ulja.

S druge strane, dijetetičarka Julija Zumpano iz klinike Cleveland smatra da ulja sjemenki nisu sama po sebi otrovna, već da je ključ u načinu na koji ih koristimo u prehrani. Većina ulja sjemenki koristi se u procesiranoj i brzoj hrani, što povećava rizik od štetnih učinaka.

Koja ulja izbjegavati?
Najčešće korištena sjemenska ulja uključuju:

Kukuruzno ulje
Canola ulje (ulje repice)
Pamukovo ulje
Sojino ulje
Suncokretovo ulje
Šafranovo ulje

Dr. Shanahan preporučuje pažljivo čitanje etiketa prije kupnje proizvoda, jer mnoga prerađena hrana sadrži ova ulja. Preporučuje kuhanje kod kuće i biranje namirnica s jednostavnim, prirodnim sastojcima.

Rafiniranje ulja sjemenki uključuje postupke poput izbjeljivanja i dezodoriranja, što uklanja prirodne antioksidanse iz ulja. Ta ulja također sadrže visoku razinu omega-6 masnoća, koje mogu potaknuti upalne procese u organizmu. Zumpano naglašava da je ključno održavati ravnotežu masnoća u prehrani.

Kako bi smanjili unos potencijalno štetnih ulja, stručnjaci preporučuju kuhanje s manje prerađenim uljima kao što su ekstra djevičansko maslinovo ulje, ulje avokada ili kokosovo ulje. Važno je koristiti ove alternative u umjerenim količinama i fokusirati se na cjelovitu prehranu.

Related Posts

Muče vas bolni čukljevi? Evo zašto nastaju i kako ih možete izliječiti

Čukljevi muče ljudske prste na nogama od davnina. Ali zašto ih uopće dobivamo? Evo kako su naša stopala razvila jedan od najčešćih problema – i zašto pitanje čukljeva još uvijek…

Read more

IZNIMNO BOLAN POREMEĆAJ: Izbjegavajte prehranu koja uzrokuje žučne kamence, a pazite i na debljinu!

Žuč je tekućina koju proizvodi jetra. Bogata je masnim tvarima – osobito kolesterolom – što ih jetra stvara iz krvi. Uloga žuči je emulgacija (razbijanje i raspršivanje netopljivih tvari) masti…

Read more

Svemoćna biljka pomaže protiv stresa, bolesti, kolesterola te uravnotežuje organizam

Ašvaganda je jedna od najboljih biljaka koje potpomažu naše zdravlje, a dokazano je i da uravnotežuje organizam, a nema štetno djelovanje Ova biljka tek je relativno nedavno dobila na važnosti,…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *