Samo joj dajte 1 kašiku i uništena ORHIDEJA će niknuti mnogo novih korijena!

U ovom članku ćemo podijeliti detaljan vodič o tome kako pomoći trulim orhidejama da se brzo oporave i napreduju, vraćajući im njihovu prirodnu ljepotu i zdravlje. Trule orhideje, iako na prvi pogled mogu izgledati kao izgubljeni slučaj, mogu se oporaviti ako se pruži odgovarajuća njega. Ako se pravilno tretiraju, truli panj može izrasti u zdrave, debele i bujne orhideje koje će ponovno cvjetati u svojoj punoj ljepoti.Kupite vitamine i dodatke prehrani

Jedan od najvažnijih koraka je razumjeti kako prepoznati problem i brzo reagirati kako biste spriječili širenje truleži. Ako ste spremni primijeniti ove korake, vaše orhideje će se brzo oporaviti i biti ponovo zdrave. Evo što trebate znati.
Identifikacija i uzroci truleži orhideja

Trulež orhideja obično uzrokuju gljivice i bakterije koje napadaju biljku, često uzrokujući trulež lišća i korijena. Ako trulež nije tretirana na vrijeme, može se proširiti i na druge dijelove biljke, što može dovesti do njezine smrti. Glavni znakovi truleži uključuju smežurane ili smeđe dijelove lišća, trule korijene i neugodan miris koji dolazi iz supstrata. Međutim, ako je korijenje biljke još uvijek zeleno i čvrsto, to je dobar znak da biljka ima šansu za oporavak, pod uvjetom da se brzo poduzmu odgovarajuće mjere.
Postupak oporavka orhideja

Uklanjanje starog supstrata i oštećenih korijena

Prvi korak je pažljivo uklanjanje starog supstrata s orhideje. Uzmite vremena da temeljito očistite korijene, odstranjujući sve ostatke starog supstrata. Zatim pažljivo pregledajte korijenje i odstranite sve oštećene ili trule korijene. Oštećeni korijeni obično su mekani, smeđi ili crni, dok zdravi korijeni trebaju biti čvrsti, svijetlozelene boje. Također, obavezno dezinficirajte alate koje koristite za čišćenje korijena, poput noževa ili škara, kako biste spriječili prijenos bilo kakvih infekcija na biljku.

Priprema i upotreba vode od riže i bijelog luka

Nakon što ste očistili korijenje, sljedeći korak je priprema posebne tekućine koja će pomoći u regeneraciji biljke. Za ovu mješavinu, koristite tri supene kašike pirinča, koji je bogat polifenolima, magnezijumom, kalcijumom i vitaminima. Pomiješajte ga s 500 ml vode i ostavite da odstoji 30 minuta. Zatim dodajte četiri zgnječena češnja bijelog luka, koji je poznat po svojim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima. Ova smjesa je odlična za podsticanje rasta novih korijena i izdanaka. Nakon što je smjesa gotova, procijedite je i potopite korijene orhideje u ovu tekućinu na 30 minuta. Ovaj korak će stimulirati brži rast korijena i pomoći u borbi protiv infekcija.

 

Presađivanje u novo okruženje

Nakon tretmana, presadite orhideju u novo okruženje. Koristite plastične čaše sa drenažnim rupama koje omogućavaju dobar protok vode i sprječavaju zadržavanje vlage koja može dovesti do nove truleži. Supstrat u kojem ćete zasaditi orhideju treba biti modifikovana kora bora, koja pomaže u održavanju optimalne vlažnosti. Postavite tanjir ispod sadilice kako biste održali vlažnost biljke. Svakodnevno pratite vlažnost tla i osigurajte da biljka bude u vlažnom okruženju koje je ključno za regeneraciju.

Održavanje vlažnosti i njegu orhideje

Nakon presadivanja, važno je održavati visoku vlažnost oko biljke. Orhideje vole vlažno okruženje, stoga svakih nekoliko dana poprskajte bazu biljke finom maglicom kako biste osigurali optimalne uvjete za rast. Također, koristite ovlaživač zraka ili stavite lonac na tanjur s kamenčićima i vodom kako biste dodatno povećali vlažnost. Ovaj korak pomaže orhideji da brže raste i stimulira pojavu novih izdanaka.
Rezultati nakon 45 dana

Nakon 45 dana, orhideja bi trebala početi pokazivati znakove oporavka. Novi izdanci i korijenje će početi rasti i biti će jaki i zdravi. U ovom trenutku možete početi dodavati prirodna organska gnojiva, poput zrelih banana, aloe vera gela i soje, koja će biljci pružiti dodatne hranjive tvari za zdrav rast. Ova gnojiva su bogata hranjivim tvarima koje će orhideji omogućiti da se razvije u bujnu i zdravu biljku.
Ostali savjeti za njegu orhideja

Vlažnost: Orhideje napreduju u vlažnom okruženju, stoga pazite da zrak oko biljke bude vlažan. Ovo možete postići korištenjem ovlaživača ili stavljanjem posude sa vodom u blizini orhideje.

Đubrenje: Tijekom procesa regeneracije, izbjegavajte pretjerano gnojidbu. Orhideje gnojite komercijalnim gnojivima samo vrlo rijetko, ili ih uopće ne koristite dok biljka ne pokaže znakove oporavka.

Bolesti i štetočine: Redovno provjeravajte orhideju na znakove bolesti ili štetočina. Ako primijetite bilo kakve simptome poput žutih ili smeđih listova, odmah poduzmite mjere za liječenje.

 

Svi ovi koraci pomoći će vašim orhidejama da se brzo oporave i ponovo postanu zdrave i bujne. S pravim pristupom i pažljivom njegom, vaše orhideje će brzo napredovati i vraćati se u svoj pun sjaj. Za dodatne savjete i upute, pratite YouTube kanal Garden Orchid i naučite još više o tome kako možete odabrati najbolju njegu za svoje biljke.

Related Posts

Srbi večeras slave srpsku Novu godinu, a ove običaje morate da ispoštujete ako ste vjernik

Nova godina po julijanskom kalendaru svečano se dočekuje večeras širom Srbije – na trgovima, u restoranima, a mnogi građani će proslaviti u svojim domovima, u krugu porodice. Grad Beograd organizuje…

Read more

SVAKU NOĆ PRIJE SPAVANJA OBAVEZNO ZATVORITE VRATA OD WC-a: Postoji važan razlog

astu, doktrina organizovanja prostora u skladu sa energijom Sunca i planeta. Ovo je indijski sistem za uređenje doma podrazumeva određena pravila koja mogu da poboljšaju energiju u kući, donesu bogatstvo…

Read more

Ovo radim svakog vikenda otkako sam naučila ovaj recept! Ukusna brokula sa karfiolom

Ovaj ručak od brokule i cvjetače s sirom služi kao zdravo i ugodno jelo koje je idealno za glavno jelo ili prilog. Punjen nježnim povrćem, bogatim umakom od sira i…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *