Dijetetičarka savjetuje što bi sve starije osobe trebale jesti da bi ostale zdrave…
Starije osobe često osjećaju povećanu želju za određenom hranom. Kako se ispostavilo, s dobrim razlogom. Tijelo tako šalje signal da mu nedostaje određeni element ili vitamin.
Uravnotežena prehrana ključ je dugog i zdravog života – posebno za starije osobe. Prehrana starijih osoba znatno se razlikuje od prehrane prosječne odrasle osobe. Zašto? Zbog promjene metabolizma, problema sa zubima ili kroničnih bolesti poput hipertenzije, bolesti krvotoka ili dijabetesa.
Kronični nedostatak vitamina i minerala može dovesti do razvoja drugih, jednako opasnih bolesti. Liječnik Bartek Kulczynski objasnio je kako bi trebala izgledati prehrana starijih osoba.
Kako bi trebala izgledati prehrana starijih osoba?
Bartek Kulczyński certificirani je dijetetičar koji svoje znanje o zdravoj prehrani dijeli na YouTubeu. U svom najnovijem videu dotaknuo se teme o kojoj se rijetko govori. Ovo je dijeta za starije osobe. Dijetetičarka je objasnila na što treba obratiti posebnu pozornost i koje proizvode starije osobe trebaju uključiti u svoju svakodnevnu prehranu.
Jedan od ključnih elemenata koje bi starije osobe trebale što češće uključivati u svoju prehranu je kalij. Prema podacima stručnjaka, samo polovica nas dobiva dovoljnu količinu ovog elementa, a organizmu koji stari potrebniji je više nego ikada. Također je spomenuo da diuretici, koje uzimaju mnoge starije osobe, potiču taloženje elementa iz tijela, što dovodi do ozbiljnih nedostataka.
Kako se manifestira nedostatak kalija? Primjetna slabost, kronični umor, grčevi u mišićima, problemi s koncentracijom ili lupanje srca, što može dovesti do pogoršanja postojećih bolesti. Dakle, kako možemo uravnotežiti razinu ovog elementa? Stariji ga mogu svakodnevno nadopunjavati unosom rajčice, avokada, brokule, kelja, prokulica, bundeve, korabice, banana, kivija i marelica u što većim količinama.
Ostali proizvodi koji bi trebali biti dio dnevne prehrane starijih osoba
Slična je situacija i s magnezijem i vitaminom D. Vitamin D podržava imunitet, živčani i koštani sustav. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do osteoporoze. Stoga bi ga starije osobe trebale konzumirati što više. Manjak magnezija se pak očituje kroničnim umorom, drhtanjem ruku, nogu, lomljivom kosom i noktima, kao i općom razdražljivošću.
To možete izbjeći ako u prehranu uključite smeđu rižu, heljdu, kruh od cjelovitog zrna, sjemenke bundeve, suncokreta, chia sjemenke, bademe, indijske oraščiće, kakao, losos i jaja. I to bez ikakvih ograničenja, jer bi navedeni proizvodi trebali biti temelj prehrane.
Jesu li vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu s prijateljima!