Da li spavate na lijevoj ili desnoj strani? Zbog toga ćete dobro razmisliti o tome kako ćete večeras spavati

Da li ste znali da san igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja i općeg blagostanja. Osim trajanja sna, položaj u kojem spavamo može imati značajan utjecaj na naš organizam. Različiti položaji spavanja mogu dovesti do raznih zdravstvenih ishoda, od problema s disanjem i cirkulacijom do bolova u mišićima i zglobovima. U nastavku donosimo pregled najčešćih položaja spavanja i njihovog utjecaja na zdravlje.

Spavanje na leđima

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Spavanje na leđima smatra se jednim od najzdravijih položaja jer ravnomjerno raspoređuje tjelesnu težinu i omogućava kralježnici da ostane u neutralnom položaju. Ovaj položaj smanjuje pritisak na zglobove i može spriječiti bolove u vratu i leđima. Također, može smanjiti pojavu bora jer lice nije u direktnom kontaktu s jastukom.

Međutim, spavanje na leđima nije idealno za osobe koje hrču ili pate od opstruktivne apneje u snu, budući da gravitacija može uzrokovati zatvaranje dišnih puteva. Također, osobe koje imaju problema s refluksom kiseline mogu osjetiti pogoršanje simptoma ako glava nije dovoljno povišena.

Spavanje na boku

Spavanje na boku jedan je od najpopularnijih položaja. Ovaj položaj poboljšava cirkulaciju krvi, smanjuje hrkanje i može biti koristan za osobe koje pate od refluksa kiseline, posebno ako spavaju na lijevoj strani. Trudnicama se često preporučuje spavanje na lijevoj strani jer poboljšava protok krvi prema fetusu.

Ipak, dugotrajno spavanje na jednoj strani može uzrokovati bolove u ramenima i kukovima. Također, pritisak lica na jastuk može uzrokovati stvaranje bora. Korištenje kvalitetnog madraca i jastuka može smanjiti negativne posljedice ovog položaja.

Spavanje u fetalnom položaju

Fetalni položaj, u kojem su koljena povučena prema prsima, može biti vrlo udoban i pružiti osjećaj sigurnosti. Ovaj položaj može smanjiti hrkanje i biti koristan za trudnice. Međutim, prekomjerno savijanje tijela može ograničiti dijafragmalno disanje i uzrokovati bolove u zglobovima ili ukočenost ujutro.

Za smanjenje negativnih efekata preporučuje se lagano ispravljanje tijela i korištenje jastuka između koljena kako bi se smanjio pritisak na zglobove.

Spavanje na trbuhu

Spavanje na trbuhu najmanje se preporučuje jer može uzrokovati naprezanje vrata i donjeg dijela leđa. U ovom položaju kralježnica se nalazi u neprirodnom položaju, što može dovesti do bolova i nelagode. Osim toga, pritisak na mišiće i zglobove može uzrokovati utrnulost i trnce.

 

Ako osoba preferira spavanje na trbuhu, preporučuje se korištenje vrlo tankog jastuka ili spavanje bez jastuka kako bi se smanjilo naprezanje vrata.

Utjecaj položaja spavanja na hrkanje i apneju u snu

Hrkanje i apneja u snu mogu biti pogođeni položajem spavanja. Spavanje na leđima može pogoršati ove probleme jer gravitacija uzrokuje da se meka tkiva u grlu opuste i blokiraju dišne puteve. Spavanje na boku može smanjiti hrkanje i poboljšati disanje, zbog čega se često preporučuje osobama s apnejom u snu.

Položaj spavanja tijekom trudnoće

Trudnicama se preporučuje spavanje na lijevoj strani kako bi se poboljšao protok krvi prema fetusu i smanjio pritisak na unutarnje organe. Spavanje na leđima u kasnoj trudnoći može izazvati nelagodu i povećati rizik od vrtoglavice zbog pritiska na krvne žile.

Zaključak: lijeva ili desna strana?

 

Spavanje na lijevoj strani generalno se smatra boljim izborom jer poboljšava cirkulaciju, smanjuje refluks kiseline i preporučuje se trudnicama. Spavanje na desnoj strani može biti udobno, ali može povećati pritisak na unutarnje organe, osobito jetru i želudac. Ako imate zdravstvenih problema poput refluksa kiseline, srčanih tegoba ili trudnoće, lijeva strana je bolji izbor. Ipak, važno je odabrati položaj koji vam omogućava kvalitetan san i odgovara vašim individualnim potrebama.

Savjeti za poboljšanje položaja spavanja

Odabir pravog madraca i jastuka: Kvalitetan madrac i jastuk pružaju odgovarajuću potporu kralježnici i smanjuju pritisak na tijelo.

Korištenje jastuka između koljena: Ako spavate na boku, stavite jastuk između koljena kako biste smanjili pritisak na kukove i kralježnicu.

Održavanje neutralnog položaja kralježnice: Izbjegavajte prekomjerno savijanje tijela u fetalnom položaju ili spavanje u neudobnim položajima.

Promjena položaja ako osjetite bol: Ako osjetite bolove ili nelagodu, razmislite o promjeni položaja spavanja i prilagodbi podloge.

Položaj u kojem spavate može imati značajan utjecaj na vaše zdravlje. Pronalaženje pravog položaja i prilagodba madraca i jastuka mogu značajno poboljšati kvalitetu sna i opće zdravlje.

 

Related Posts

Liječnik upozorava: “Nemojte koristiti ništa poput OVOG ČEŠNJAKA.” “Pacijenti dolaze na hitnu u strašnim bolovima!”

Liječnik vas upozorava da to ne činite! Pacijenti dolaze na hitnu sa strašnim bolovima… Češnjak je vrlo ljekovit, ali može izazvati i “kaos” u organizmu, pogotovo ako odlučite progutati cijeli…

Read more

Šta znači ako osjetite bol u grudima kad izađete na hladnoću? KARDIOLOG PETAR OTKRIO DA JE U PITANJU ŠOK STVAR

Radikalne promene spoljašnje temperature ne prijaju ni najzdravijim osobama, a nagle promene vremena mogu biti veoma neprijatne za osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti. Kako navodi kardiolog Petar Seferović upozorio je…

Read more

Ovi znaci na nogama pokazuju da imate izuzetno visok holesterol: Ne smijete ih ignorisati

Bez obzira pati li vas ravan derriere ili jednostavno želite malo više napuniti traperice, ima nade za ljude koji žele punije stražnje dijelove. Utvrđeno je da određena hrana, posebno ona…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *