Stručnjaci tvrde da postoji jednostavan trik kako da svoje telo oslobodite nagomilanog “otpada” i izgledate mlađe.
Početak nove godine često donosi odluku da se preuzme kontrola nad zdravljem i telom. Nova godina pruža priliku za novi početak, pa mnogi postavljaju ciljeve, počinju da vežbaju i menjaju prehrambene navike kako bi se rešili tih “prazničnih kilograma.”
Stručnjaci tvrde da postoji jednostavan trik kako da telo oslobodite nagomilanog “otpada” i izgledate mlađe. Ova metoda možda nije za svakoga, ali mnogi su videli fizičke koristi kada su je isprobali.
Govoreći u podkastu Zoe sa profesorom Timom Spektorom, dr Valter Longo je objasnio da trodnevni post podstiče ćelije da “same sebe čiste” i tako eliminišu neželjene ćelijske ostatke. Lekar je naglasio da je to “prilika za čišćenje”, piše Mirror.
Takođe je objasnio da post od pet dana izaziva najznačajnije kratkoročne promene u telu.
Međutim, oba stručnjaka su se složila da su dugoročni efekti produženog gladovanja i dalje nepoznati te su predložili zdraviju i jednostavniju alternativu. Za one koji se ne usuđuju da se uzdržavaju od hrane pet dana, “dijeta koja imitira post” mogla bi doneti slične rezultate, piše “Manchester Evening News”. Upravo tu leži tajna smanjenja vaše biološke starosti.
Profesor Spektor je takođe podržao strategiju ograničavanja vremenskog unosa hrane na samo 12 sati dnevno, što je najbolji pristup za usporavanje procesa starenja.
“Izgleda da deluje na starenje i na metaboličke probleme”, rekao je dr Longo o 12-satnom prozoru. Produžavanje posta na 16 sati moglo bi biti zlatni standard, ali solidan post od 12 sati i dalje je bezbedna opcija. Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu povezali su ovaj post ili ponašanje koje oponaša post sa smanjenjem upala, koje su ključni faktor u procesu starenja. Međutim, profesor Tim Spektor upozorio je da post nije univerzalni lek za zdravlje.
“Svakodnevna hrana koju jedete kada ne postite takođe je jako važna. Hronična upala, koja neprestano aktivira naš imuni sistem, ubrzava starenje”, objasnio je Spektor. Studija u kojoj su učesnici smanjili vremenski okvir za obroke na 12 ili 14 sati dala je pozitivne rezultate, pri čemu su učesnici izvestili o “pravim benefitima za raspoloženje i energiju.”
Profesor Spektor je istakao da su ljudi gubili na težini i smanjivali obim struka. Osim fizičkih promena, učesnici su “zapravo osećali manju glad. Napomenuo je da, iako neki smatraju post prirodnim i korisnim, drugi mogu imati problema sa dugim razmacima između obroka.
izvor prva.rs