Pazite šta PIJETE – Ako vaša PLASTIČNA boca ima ove BROJEVE, bacite je odmah

Sljedeći put kad uzmete bocu vode, provjerite broj na dnu – vaše zdravlje vrijedi više od nekoliko gutljaja!

Jeste li ikada prinijeli bocu vode ustima i zapitali se – što zapravo pijem? Ne, ne govorimo o vodi, već o plastici od koje je napravljena vaša boca! Oni mali brojevi na dnu nisu slučajni – skrivaju važne informacije o tome koliko je plastika sigurna (ili opasna!) za vaše zdravlje, piše City Magazine.

Znate li što oni znače?

Neke vrste plastike mogu ispuštati štetne hemikalije koje su povezane s hormonalnim poremećajima, problemima s jetrom, pa čak i rakom! Ako ne želite ugroziti zdravlje svakim gutljajem, nastavite čitati – saznaćete koja je plastika sigurna, a koju biste trebali odmah prestati koristiti.

Evo šta morate znati o svakom od njih:

1. PET ili PETE (polietilen tereftalat) – JEDNOKRATNA UPOTREBA: Ovaj se broj nalazi na bocama za vodu, sokove, gazirana pića, pakovanjima za soseve i prelive. Sigurno ih je koristiti samo jednom! Ponovna upotreba može dovesti do ispuštanja antimonija, otrovnog metala, te nakupljanja bakterija. Savjet: Izbjegavajte ponovnu upotrebu PET boca. Umjesto njih, koristite staklene ili boce od nerđajućeg čelika.

2. HDPE (polietilen visoke gustoće) – SIGURAN IZBOR: Nalazi se na bocama za mlijeko, deterdžente, šampone i plastične vreće. Ovo je siguran izbor jer ne ispušta štetne hemikalije i otporan je na toplinu, zbog čega se koristi za dječje igračke i medicinske uređaje. Savjet: Ako morate koristiti plastiku, HDPE je jedan od najsigurnijih izbora.

3. PVC (polivinil klorid) – OTROVNO: Ovaj se broj nalazi na plastičnim omotima za hranu, bocama za deterdžent i nekim pakovanjima ulja. Nije siguran izbor jer PVC sadrži ftalate i hlor, povezane s hormonalnim poremećajima, neplodnošću i rakom. Pri zagrijavanju oslobađa dioksine – izuzetno otrovne spojeve. Savjet: Ako oznaku PVC, izbjegavajte ih, posebno za hranu i piće!

4. LDPE (polietilen niske gustoće) – BOLJI IZBOR, ALI NIJE IDEALAN: Nalazi se na plastičnim vrećama, pakovanom hljebu i smrznute hrane, bocama s pumpicom (npr. kečap, med). Uopšteno je siguran , ali nije stabilan na visokim temperaturama i može se raspadati. Savjet: Ako možete, birajte staklene ili papirnate alternative.

5. PP (polipropilen) – NAJSIGURNIJA PLASTIKA: Nalazi se na jogurtima, posudama za supu, slamkama, čepovima za boce i medicinskoj ambalaži. Otporan je na toplinu, ne ispušta toksine i ne upija hemikalije. Savjet: Ako kupujete boce za višekratnu upotrebu, odaberite PP plastiku.

6. PS (polistiren) – OPASAN: Nalazi na pakovanju brze hrane, plastičnim tanjirama, čašama za kafu i jednokratnom priboru za jelo. Nije siguran jer polistiren ispušta stiren, hemikaliju povezanu s rakom i hormonalnim poremećajima. Posebno je opasan pri kontaktu s vrućim tečnostima. Savjet: Izbjegavajte plastične čaše i posuđe – nosite svoju višekratnu šoljicu.

7. PC i ostale plastike – RIZIK: Nalazi se na bočicama za višekratnu upotrebu, bočicama za bebe, sportskoj ambalaži i limenkama s unutaršnjim premazom. Sadrži BPA, koji je povezan s hormonalnim poremećajima i pretilošću. Savjet: Ako ne znate zašto nemojte rizikovati!

Kako sigurno koristiti plastiku?

Najsigurnija plastika: (HDPE) i (PP)

Relativno sigurna za jednokratnu upotrebu: (PET) i (LDPE)

Plastiku koju treba izbjegavati: (PVC), (PS) i (PC)

Ako stvarno želite biti sigurni, pijte iz staklenih ili metalnih boca i izbjegavajte plastiku gdje god možete! Takođe, sljedeći put kad uzmete bocu vode, provjerite broj na dnu – vaše zdravlje vrijedi više od nekoliko gutljaja!

Related Posts

Farmaceut tvrdi da EGZOTIČNA namirnica može pomoći u SNIŽAVANJU HOLESTEROLA

Holesterol je masna materija, prisutna u krvi koja igra ključnu ulogu u brojnim tjelesnim funkcijama. Međutim, kada su njegov nivo previsokež, može postati opasan i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. No,…

Read more

Evo kako da “OBRNUTO STARITE”: Stručnjaci otkrili jednostavnu metodu za “čišćenje” tela

Stručnjaci tvrde da postoji jednostavan trik kako da svoje telo oslobodite nagomilanog “otpada” i izgledate mlađe. Početak nove godine često donosi odluku da se preuzme kontrola nad zdravljem i telom….

Read more

Osećate trnce ili trzate nogama u snu? Evo ZAŠTO se to dešava

Ova neprijatnost često ne dozvoljava ljudima da utonu u san ili ih čak i budi, kada su već zaspali, a za to postoji nekoliko potencijalnih razloga. Jeste li ikada osetili…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *