Ovo je NAJJEFTINIJA BANJA U SRBIJI, a zovu je KRALJEVSKOM: U lekovitim vodama nekada se kupao kralj Milutin

Dolaskom lepih dana turizam se budi, a sve je češća pretraga srpskih banja, koje ne samo da oduševljavaju svojom lepotom, već su i za svačiji džep. Jedna od njih je i Lukovska Banja, koja važi za najjeftiniju destinaciju u našoj zemlji.

Lukovska Banja, najviša u Srbiji (700 mnv), pravi je lek za dušu i telo. Udaljena je tri sata vožnje od Beograda i nalazi se na istočnim padinama Kopaonika. Lekovite vode kojima je bogata koristile su još stari Rimljani, o čemu svedoče ostaci cevi i građevina otkriveni u gornjem delu banjskog naselja.

Podeljena je na dva dela na osnovu izvora tople mineralne lekovite vode koji se nalaze u zapadnom delu i izvora koji se nalaze u istočnom delu banje. Zapadni deo naziva se Gornja Banja, dok se istočni, bogat sa 13 prirodnih izvora, naziva Donja Banja.

Lekovite vode Lukovske Banje
U Lukovskoj Banji postoji 37 poznatih izvora termomineralne vode, temperature od 28 do 69 ⁰C. Termalna voda koja se koristi u medicinskim centrima oba hotela i bazenima, pripada kategoriji natrijum, kalcijum, magnezijum hidrokarbonatnih i slabo sulfidnih hipertermi.

Po mišljenju Instituta, lekovite termalne vode Lukovske Banje pripadaju veoma kvalitetnim mineralnim vodama, posmatrano sa balneoterapijskog aspekta, zahvaljujući povoljnom anjonsko-katjonskom sastavu, temperaturi i prisustvu rastvorenog vodonik-sulfida. Voda je dobro mineralizovana, ima preko 1 gr/l rastvorenih čvrstih sastojaka, izvanrednu hipertermalnost, koja omogućava rashlađivanje do određenih željenih temperatura za primenu, zavisno od indikacija za upotrebu, ima značajne količine dominantnih jona natrijuma, magnezijuma, kalcijuma, hidrokarbonata i rastvoren vodonik-sulfid koji se dobro resorbuje preko kože kupanjem i ispoljava lekovito dejstvo, naročito kod reumatskih i kožnih oboljenja.

U lečenju se koristi i lekovito blato napravljeno u kombinaciji sa termalnom vodom. Zemlja visoke mineralne vrednosti se usitnjava, seje i meša sa lekovitom vodom, a blato se zatim koristi za indirektne aplikacije. Mineralno blato ima izražena terapeutska dejstva i blagotvorno deluje na brojna oboljenja, navodi lukovskabanja.com.

Istorija Lukovske Banje
Postoje ostaci kupatila koje je koristio kralj Milutin za vreme svog boravka u ovim krajevima i gazdovanja nad rudnicima. I u srednjem veku korišćene su lekovite sa ovih izvora, a takođe i u vreme Turaka, o čemu svedoči podatak da se ovo mesto u Kruševačkom defteru N° 567 iz 1575. godine, zove “Banja Lukova” i ima jedno kupatilo – hamam.

Lukovska banja
Lukovska banjaFoto:pecazui / shutterstock
Posle oslobođenja od Turaka 1878. godine, u banji je uređen jedan bazen, koji je korišćen za kupanje i lečenje bolesnika. Prvo kupatilo je od dasaka urađeno oko 1900. godine. Međutim, bez obzira što nije bilo više kupatila narod je dolazio i kupao se u virovima, pa je banja do Prvog svetskog rata bila dobro posećena i u njoj je godišnje boravilo oko 1.500 gostiju.

Prvo savremenije kupatilo sa muškim i ženskim bazenom izgrađeno je 1948. godine. Intenzivan razvoj banje počinje 1999. godine izgradnjom hotela “Kopaonik”, od kada se uvrstila u red poznatijih banja u Srbiji.

Bogat i raznovrstan biljni svet je omogućio da u Lukovskom kraju žive razni krupni sisari, pernata divljač i dr. Prema narodnom predanju ovde je često boravio kralj Milutin zbog izvanrednih uslova za lov, navodi Vikipedija.

Related Posts

ŠOKANTNO! Ovo je prvi simptom RAKA DEBELOG CRIJEVA

Probavna cijev kod čovjeka sastoji se od jednjaka, želuca, tankog i debelog crijeva. Završni dio probavne cijevi čine kolon (debelo crijevo) prosječne duljine 1,7 do 1,8 metara i rektum (ravno…

Read more

Ova namirnica najgora je za srce i krvne žile, a svi je jedemo

Kada je riječ o holesterolu, često nismo svjesni koliko određene namirnice mogu utjecati na naše zdravlje. Holesterol ima ključnu ulogu u našem organizmu, ali visok nivo holesterola može biti opasan,…

Read more

BIJELI PREMAZ NA JEZIKU? Nikada nemojte zanemariti ovaj simptom – 2 važna organa mogu biti oslabljena…

Čovek uvek treba da bude sam svoj lekar, jer smo mi sami ti koji najviše treba da vodimo računa o svom zdravlju. Ranim uočavanjem simptoma i odlaskom kod doktora može…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *