U današnjoj tekućoj raspravi vezanoj uz naš članak, kratko ćemo se osvrnuti na zdravstveni segment. Ključno je slušati svoje tijelo i odmah se pozabaviti svim ranim znakovima upozorenja koji bi mogli uzrokovati zabrinutost. Naš glavni fokus danas bit će na krvnom tlaku, koji može znatno varirati. Ranije shvaćanje da je normalno očitanje krvnog tlaka unutar raspona 120/80, pri čemu je bilo kakvo očitanje iznad toga zahtijevalo hitnu konzultaciju s kardiologom, postalo je zastarjelo.
Europsko kardiološko udruženje nedavno je objavilo ažurirane smjernice koje redefiniraju normalan krvni tlak kao do 140 sistolički (gornji broj) i 90 dijastolički (donji broj). Dok mnogi pojedinci i dalje gledaju na 120/80 kao na referentnu vrijednost, novi kriteriji pokazuju da se očitanja niska od 140/90 sada smatraju normalnim.
Bitno je znati da ova smjernica nije relevantna za dijabetičare, koji imaju prag do 130/80, niti se odnosi na starije osobe. Nekad prvenstveno vezana za starije osobe, hipertenzija postaje sve raširenija među osobama u 20-im i 30-im godinama. Nadalje, ključno je naglasiti da visoki krvni tlak često ne pokazuje očite simptome, zbog čega je dobio nadimak “tihi ubojica”.
Različiti pojedinci susreću se s nejasnim simptomima kao što su glavobolje, zamagljen vid, zvonjenje u ušima, vrtoglavica, nesiguran hod i stezanje u prsima. Dvosmislene karakteristike ovih simptoma često zamagljuju postojanje ove bolesti, omogućujući joj da ostane neotkrivena sve dok se ne pojave komplikacije ili se nenamjerno otkriju tijekom redovitih pregleda. Hipertenzija uglavnom utječe na krvne žile, pri čemu je srčani mišić jedno od prvih područja oštećenja.
Iznenađujuće je da otprilike jedna trećina pacijenata ne uspijeva prepoznati glavni uzrok svog visokog krvnog tlaka, često ga doživljavajući kao neizbježno stanje. Glavni faktor u ovom problemu je stres. Zabrinjavajuće je da 30 do 40 posto tih pacijenata ima ograničeno razumijevanje propisanih tretmana i nesigurni su u točnu dozu lijekova koje bi trebali uzimati.