ni telefon i dobio sam poziv od 75-godišnjeg komšije i zatražio da se odmah nađem u piceriji koja se nalazi preko puta naše zgrade. Mnoštvo scenarija mi je prolazilo kroz glavu: da li joj nije dobro, da li joj je potreban prevoz do hitne pomoći ili bolnice, ili je moguće da joj je potrebna pomoć da nosi svoje torbe do stana?
Pored moje opsežne obuke tokom godina, pomažem u donošenju nameštaja i pratećih stvari. Posmatrajući njeno prisustvo, primetio sam da ona sedi sa velikom džambo picom ispred sebe; nakon što je pojela dve kriške, ne može dalje da jede.
Kontaktirala me je da potrošim ostatak, jer ne može da ga pripremi za poneti. Prepustio sam se obroku i zaista uživao.
Izražavam joj svoju zahvalnost što je unela smeh u moj život i osvetlala mi dan. Sledećeg dana sam joj poklonio kolače dok sam pripremao mađarsku tortu.
BONUS ČLANAK:
Lisne uši pokazuju jaku averziju prema običnoj sodi bikarboni. Primjenom na sljedeći način možete ih u kratkom roku učinkovito ukloniti iz svog dvorišta.
Lisne uši su mali kukci, veličine otprilike 2 do 5 mm, sposobni zaraziti široku paletu biljaka. Oni se obično pojavljuju u značajnim količinama i često to čine iznenada.
Prema informacijama predstavljenim na stranici napadovy.blog, napadi ovih štetnika mogu negativno utjecati na usjeve konzumiranjem biljnog soka i prenošenjem virusnih bolesti.
Predstavljaju strah svakog vrtlara, a kada ih otkrijete na svojim biljkama, hitno je djelovati! Lisne uši imaju brzu stopu reprodukcije i sklone su migrirati na druge biljke.
Nakon toga mijenjaju svoj izgled, nijansu i oblik.
Zaražene biljke neće uspjeti stvoriti novo lišće ili mladice. Koje metode se mogu primijeniti za sprječavanje ove pojave bez upotrebe kemikalija?
Kako bismo izbjegli pojavu lisnih ušiju, bitno je održavati naše vrtove čistima od korova. Prisutnost mrava u vašem vrtu značajno povećava vjerojatnost zaraze lisnim ušima, jer mrave privlače izlučevine koje proizvode ti štetnici. Osim toga, pčele djeluju kao prijenosnici lisnih uši.
Ovi pristupi mogu pomoći u uklanjanju lisnih ušiju bez upotrebe kemikalija, uključujući korištenje biljaka repelenata.
Određene biljke mogu odvratiti lisne uši, što ih čini učinkovitim sredstvom za kontrolu. Na primjer, uzgoj metvice, lavande ili češnjaka u vašem vrtu značajno smanjuje vjerojatnost zaraze lisnim ušima.
Ova metoda pruža učinkovit, jednostavan i siguran pristup upravljanju populacijom lisnih ušiju: prirodni sprejevi za kontrolu lisnih ušiju.
ekstrakt češnjaka
Pomiješajte 200 grama zgnječenih režnjeva češnjaka s 10 litara vode i ostavite smjesu da stoji 24 sata.
Sprej je preporučljivo upotrijebiti odmah nakon pripreme jer se ne preporučuje skladištenje. Prebacite filtriranu otopinu u nebulizator.
Napržite obje površine listova juhom od luka.
75 grama luka sitno nasjeckajte, potopite u 10 litara vrele vode i ostavite da kratko prokuha. Nakon što se ohladi, procijedite smjesu i prebacite je u bocu s raspršivačem.
Može se odmah upotrijebiti; međutim, može se čuvati do dva mjeseca.
Ekstrakt maslačka posebno je učinkovit u borbi protiv lisnih uši. Za njegovu pripremu potrebno je 40 grama lišća maslačka pomiješati s 10 litara vode i ostaviti da stoji najmanje tri sata.
Nakon tog razdoblja, filtrirana otopina se može koristiti. Soda bikarbona je prikladna za sve pojedince.
Nije široko poznato da je soda bikarbona koja se koristi u kulinarstvu i čišćenju također iznimno učinkovita u vrtlarske svrhe.
Za pripremu otopine pomiješajte 2 žličice sode s 1/2 litre vode. Neophodno je biti oprezan s ovom metodom i strogo se pridržavati navedene doze.
Ako se doza prekorači, lišće može pocrnjeti. Ova tehnika je učinkovita unutar 24 sata!